İstanbul'da trafiği rahatlatacak Dolmabahçe-Levazım Tüneli

Dolmabahçe-Levazım Tünel projesinde "Kazı işlerinin yarıya yakını tamamlanan ve geçici iksa işleri yapılan mevcut tüplerin beton kaplama imalatlarına geçildi” denildi.

İstanbul'da trafiği rahatlatacak Dolmabahçe-Levazım Tüneli

İSTANBUL- Dolmabahçe-Levazım arasını 5 dakikaya indirecek olan tünel projesi artan maliyetleri yüzünden durduruldu. İBB'den yapılan açıklamada ise projenin 2019 yılı mayıs ayında durdurulduğu, tünelin yapımına Mayıs 2021'de tekrar başlandığı iddia edilerek, "Kazı işlerinin yarıya yakını tamamlanan ve geçici iksa işleri yapılan mevcut tüplerin beton kaplama imalatlarına geçildi” denildi. Öte yandan künelin yapımı geciktikçe bazı siyasi senaryo iddiaları ortaya atıldı. Bunlardanr biri genel seçimlein beklendiği şeklinde oldu. Ancak İBB hükümetin yaptığı baskılar sonucu bir  çok projeyi güçlükle tamamlıyor. Ekonomik engellemelerden nasibihi alan Dolmabahçe-Levazım Tünreli'de bulunuyor.Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yapımını durdurduğu Dolmabahçe-Levazım Tüneli'yle ilgili konuştu. İmamoğlu, 70 dakikalık mesafeyi 5 dakikaya indirecek projeyle ilgili "Günde 40-50 bin araç geçecek diye ben niye para harcayayım?" şeklinde konuşunca tepkileri üzerine çekti.
EYLEMLER YAPILDI

İBB'nin yaptırdığı 7.8 km uzunluğundaki Dolmabahçe Levazım Tüneli inşaatı tartışmalar arasında devam ediyor. Dolmabahçe – Levazım Tüneli için Maçka Parkı'nın 3 bin 500 m2’lik bölümünde yer alan 176 ağacın sökülmesi tepkilere neden olmuş günlerce eylemler düzenlenmişti. Daha sonra tünel inşaatının altından geçtiği Nişantaşı’ndaki binaları çatlattığı iddia edilmişti. Arka arkaya meydana gelen olaylar üzerine İBB tünel inşaakını durdurarak çalışmalarını diğr projelere yoğunlaştırmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yürütülen Dolmabahçe - Levazım - Baltalimanı - Ayazağa Karayolları Tünelleri’ndeki çalışmalar devam ediyor.

Maçka Parkı ve Levazım çıkışını kapsayan Ortaköy Vadisi’ndeki çalışmalar havadan görüntülendi. Görüntülerde tünellerden birinin açılmasına başlandığı görüldü.
Toplam maliyeti 826 milyon lira olan 2 adet ikişer şeritli tüp tünel projesi tamamlandığında; Taksim ve Kabataş yönünden gelen araçlar, Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Yokuşu ve Esentepe trafiğine girmeden Zincirlikuyu-Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabilecekler. İki tüp olarak inşa edilecek tünelin toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olacak.
 VATANDAŞıN TEPKISI

2018 yılında, Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa karayolu tünellerinin ilk etabının yapımı için Maçka Parkı’nın Beşiktaş Vodafone Park Stadyumu’na bakan girişi panellerle araç ve yaya trafiğine kapatılan Bayıldım yokuşunun hâlâ kapalı olması ve tünellerin hâlâ açılmaması vatandaşın tepkisine neden oluyor.

AĞAÇLAR TAŞıNMıŞTı

Toplam büyüklüğü 140 bin metrekare olan Maçka Parkı’nın 3 bin 500 metrekarelik bölümünde yürütülen çalışmalar kapsamında, alanda bulunan 176 ağaç, Sarıyer Bahçeköy Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı’na taşınmıştı. Çalışmalar bittiğinde, 3 bin 500 metrekarelik alan yeniden yeşillendirilerek eski haline döndürülecekti.

Taksim, Kabataş ve Kağıthane yönünden gelen araçlar Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaşabileceklerdi. Böylece, Dolmabahçe-Levazım arasında 70 dakikayı bulan yolculuk süresi 5 dakikaya inecekti. Tünel, Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayıp, Ortaköy Vadisi’nde son bulacaktı. Trafiği önemli ölçüde rahatlaması amaçlanıyordu. Ancak üç yıldır bitmeyen tünel inşaatından dolayı Beşiktaş’ı Nişantaşı ile bağlayan tüm yolların kitlenmesine sebep oluyor.YAPıMıNA 2018 YıLıNDA BAŞLANDı

İBB yönetimi 70 dakikalık mesafeyi 5 dakikaya düşürecek 7.8 kilometrelik Levazım-Dolmabahçe Tüneli çalışmasını devam ettiriyor mu? Yoksa kaderine mi terk ediyor merak konusu. Yeni İBB yönetiminden ise tünelin akıbetine ilişkin olarak iki yıldır herhangi bir açıklama yapılmadı. Vatandaşlar bu tünelin akıbetini merak ediyor ve İBB’den bir açıklama bekliyor.


DOLMABAHÇE-LEVAZıM TÜNELI BINALARı Mı ÇATLATıYOR?

Taksim ve Kabataş yönünden gelen araçları Beşiktaş Meydanı, Çırağan Caddesi, Yıldız Yokuşu ve Esentepe trafiğine girmeden Zincirlikuyu-Ortaköy yönüne kesintisiz bir şekilde ulaştırmayı hedefleyen tünel inşaatı sürerken şimdi de geçtiği güzergahtaki binalarda çatlaklar oluşmaya başladı.

İHTARNAME GÖNDERDILER
 

Sözcü'de yer alan habere göre; Nişantaşı Ihlamur Yolu Caddesi ve civarındaki bazı binalarda meydana gelen çatlaklar nedeniyle tedirgin olan vatandaşlar, inşaatı üstlenen İSPA İnşaat'a ve gereğinin yapılması için de İBB'ye ihtarname göndererek önlem alınmasını istedi. İhtarnamede, tünel çalışmaları sırasında binada çok ciddi ve risk taşıma ihtimali yüksek fiziksel hasarlar meydana geldiği belirtilerek konuyla ilgili firma yetkilileri ile görüşüldüğü ve kendilerine can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek bir risk olmadığının söylendiği aktarıldı.

Binadaki fiziksel hasarın daha sonra firma tarafından karşılanacağının sözlü olarak iletildiği kaydedildi.
Binada hocalar tarafından inceleme yapıldığı ancak kendilerine bir rapor verilmediği belirtilerek “Binamızda yaşayanlar için durum çekilmez ve dayanılmaz bir hal almıştır. Durumun can güvenliği açısından bir risk teşkil etmediğini ve binamızda meydana gelen hasarın tarafınızca giderileceğini zaman vermek suretiyle belirten yazılı bir açıklama talep eder ve binamızda bu nedenle oluşacak her türlü mal ve can güvenliği riskinden firmanızı sorumlu tutacağımızı ihtaren bildiririz” denildi.

İTÜ: BINADA ÇÖKMEYE BAĞLı HASAR YOK
 

Şikayet üzerine firma, İTÜ Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü Müdürlüğü'ne başvurarak binada inceleme yaptırdı. İTÜ tarafından Ihlamur Yolu'nda bulunan binadaki çatlaklarla ilgili teknik rapor hazırlandı. Raporda, oluşan çatlakların ikinci yapı elemanları ile sınırlı kaldığı, bodrum katta bulunan kazan dairesinde açıkta bulunan kolonlarda dönme veya çökmeye bağlı hasar görülmediği tespit edildi. Binanın dış ortam ile kesiştiği kotlarda zemin ile bina ara kesitinde herhangi bir açılmanın görülmediği kaydedilerek “Dolayısıyla binada genel bir oturmanın, hareketin söz konusu olmadığı kanaatine varılmıştır” denildi. Binadaki deformasyonun düzenli olarak takip edilmesinin bina güvenliği bakımından önem olduğuna işaret edilen raporda tünel inşaatı binadan yeterince uzaklaştığında iyileştirme amaçlı tamiratların yapılmasının daha uygun olacağı yönünde görüş bildirildi.

İBB: HASAR ESKI BINALARDA OLDU
 

İBB'den yapılan açıklamada da söz konusu binaların en az 40 yıllık olduğu ve 1999 depremi öncesi yapıldığı kaydedildi. Tünelin geçtiği bölgedeki binaların yapısal durumunun yani yaşının, beton ve demir kalitesinin, kullanılan yapı malzemesi kalitesi ve işçilik gibi durumların çatlak oluşumuna etki ettiği belirtildi. Tünelin geçtiği güzergahta çok sayıda bina bulunmasına karşın 10 adet binada çatlaklar meydana geldiği ifade edilerek “Tünelin tam üzerindeki binalarda herhangi bir problem yaşanmaz iken tünelden 30 metre uzaklıktaki binalarda yapısal olmayan çatlak oluşabilmektedir” denildi.
 

11 SORUDA DOLMABAHÇE-LEVAZıM TÜNELI PROJESI!

Dolmabahçe Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli’nin ilk ayağı olan Maçka Parkı'nda etüt çalışmalarına başlandı. İşte, 11 soruda Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli Projesi..

"Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri" projesinin Maçka Parkı'nda etüt çalışmalarına başlandı.  Beşiktaş’tan başlayıp Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kadar uzanacak olan tünel projesi, Mayıs 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin itirazları ile oyçokluğu ile kabul edilmişti.

Projenin ilk ayağını Maçka oluşturuyor. Maçka Parkı'nın stadyuma bakan giriş kapısı çalışmaların başlaması için çitlerle kapatıldı.

1-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli nedir?

Maçka Demokrasi Parkı'nın giriş kapısının karayolu tüneli inşası adına çitlerle çevrilmesinin hemen sonrasında, Projenin Dolmabahçe'den Yvuz Sultan Selim Köprüsü'ne uzanmakta olan tünel projesinin ilk etabı.

2-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli Projesi ne zaman kabul edildi?

"Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri olarak adlandırılan proje Mayıs 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oyçokluğu ile kabul edilmişti.

3-)  Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli güzergahı neresi?

Etüt çalışmaları devam eden Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli Projesi'ne göre Beşiktaş'tan Sarıyer'e kadar aralıklı olarak yerüstünden de ilerleyen tünel hattı, Maden bölgesinden yeniden yer altına girerek Zekeriyaköy'ün altından geçiyor ve 3. Köprü'yle birleşerek yer üstüne çıkıyor. Hatta Karadeniz sahilinde bulunmakta olan Kumköy koyuna da çıkış verilmekte.

4-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli nereden başlıyor?

Maçka Parkı'nın stadyuma bakan giriş kapısı çalışmaların başlaması için çitlerle kapatıldı. olmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli projesine göre bu noktada yer altına giren yol, Bayıldım Caddesi'nin hizasınca ilerleyerek, Balmumcu'ya uzanacak. Yaklaşık 7,5 kilometre uzunluğunda olacak bu tünelden 15 Temmuz Şehitleri köprüsüne çıkış verilecek. Bu tünelin, Taksim Meydanı'nda yer altındaki tünellerle birleştirilmesi öngörülüyor.

5-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli'nin uzunluğu nedir?

Dolmabahçe'den 3. Köprüye uzanacak olan Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli Projesi şuan 30 kilometre tüneller bütünü anlamına geliyor.

6-)  Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli'nin imar planı ne zaman askıdan inecek?

Karayolu yatırımı olan olmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli projesinin imar planları Büyükşehir Belediyesi'nde askıda ve 6 Şubat'ta askıdan inecek.

7-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli için inşaat ne zaman başlayacak?
 

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli Projesi için ilk kazma bu yılın 2. yarısında vurulacak.

8-) Tünel, Maçka Parkı'nın içinden geçecek mi?

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesi geçtiğimiz yıl Mayıs ayında İBB Meclisi’nde gerçekleştirilen oylamada kabul edilmişti. İmar planına göre Maçka Parkı’nın güney kısmında yerin altına giren Karayolu Tüneli, parkın etrafından Nişantaşı’na uzanan Bayıldım Caddesi hizasında ilerleyecek.

Maçka Parkı'nda başlayan tünel, Balmumcu’ya kadar uzanacak ve tünelden 15 Temmuz Şehitleri köprüsüne bağlantı verilecek. Tünelin Maçka Parkı’na uzanan kısmı ise ’plan onama sınırı’ dışında bırakılmış. Yani planda projenin parkın içinden mi yoksa yeraltından mı gideceğine ilişkin bir bilgi belirtilmemiş.

9-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli askeri alanları etkileyecek mi?

Projeyi değerlendiren TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Yıkıcı, “Buradaki önemli nokta tünellerin batış-çıkış noktalarıdır” dedi.

Yıkıcı şöyle devam etti: “Projenin Dolmabahçe çıkışı Maçka Parkı; Levazım çıkışı Ortaköy vadisi olarak görülmektedir. Oradan Harp Akademileri’ne çıkan bölgeye uzanıyor. Ayazağa için ise ‘Maslak 1453’ diye askeri alan üzerine çökmüş rant projesinin kıyısından Fatih Ormanı ve Maslak’ta yoğun olarak rastlayacağınız askeri alanların olduğu bölgeden çıkacağı görülmektedir.

10-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli gayrimenkul fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Dolmabahçe- Levazım, Levazım- Baltalimanı, Baltalimanı-Ayazağa, Ayazağa-Çayırbaşı ve Sarıyer-Zekeriyaköy arasında gerçekleştirilecek tünellerin özellikle Sarıyer'deki gayrimenkul projelerinin değerini artıracağı belirtiliyor. CBRE Uluslararası Gayrimenkul Danışmanlığı Direktörü Önder Akpınar, "Avrupa yakasında özellikle Zekeriyaköy, Demirciköy ve çevre bölgelerinde gayrimenkul fiyatları değerlenecek" dedi.

11-) Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli trafiği nasıl etkileyecek?

Dolmabahçe Levazım Baltalimanı Ayazağa ve ardından Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne katılım şeklinde uzanması beklenen proje ile hedef trafik. Özellikle Levent ve Maslak'ta oluşan akşam trafiğinin tünellerle önüne geçilmesi amaçlanıyor.