9
Aralık
2023
Cumartesi
KIRIKHAN - HATAY
Belediye Sayfaları
Nufus
1.386.224
Yüz Ölçümü
5.403
İlçe Sayısı
12
Vali
Nufus
99.866
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
58
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Kırıkhan Genel Bilgi

Darb-ı Sak KalesiHatay iline bağlı bir ilçe olan Kırıkhan, Amik Ovası’nda Nur Dağları ile Suriye sınırı ve Hassa ile Kumlu İlçeleri arasında yer almaktadır. Antakya'dan Gaziantep'e, Kahramanmaraş'a; İskenderun'dan Reyhanlı'ya giden yolların kavşağındadır. Hatay ilinin doğu kesiminde yer alan ilçe topraklarının büyük bölümü Kahramanmaraş-Hatay çöküntü oluğunun tabanındaki ovalardan oluşmuştur. Bu düzlükler doğuda Suriye, batıda ise Amanos Dağları ile çevrilidir.

Karasu, ilçe sınırları içinden geçer. Hatay’ın tek doğal gölü olan Gölbaşı Gölü (Balık gölü), Kırıkhan sınırları içindedir.

İlçe ekonomisi tarım ve tarımsal ürün ticareti ile hayvancılığa dayanmaktadır. yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler; arpa, buğday ve pamuktur. Az miktarda baklagiller, üzüm, portakal ve mandalina yetiştirilmektedir. yaylalarda koyun yetiştiriciliği ve tavukçuluk yapılmaktadır.

Çevresinde tarihi kalıntılara rastlanmaktadır. Yol güzergâhı üzerinde olduğundan burada bir takım hanlar yapılmışsa da bunların çoğu günümüze gelememiştir. Bu yüzden de ilçeye Kırkhan ismi verilmiş ve bu sözcük söylene söylene Kırıkhan'a dönüşmüştür.

Danaahmetli KöprüsüKırıkhan Ovası'nda Prehistorik Çağa ait höyükler, 4 km. uzaklığındaki Alaybeyli Köyü'nde Darbısak Kalesi-Beyazıi Bestami Türbesi bulunmaktadır. Bu yer günümüzde ziyaretgâh konumundadır. Ayrıca Kırıkhan-Hassa yolunun batısında, Amanos Dağları eteğinde, Ceylanlı Köyü'nde (Kırıkhan'a 8 km. uzaklıkta) Roma dönemine ait mozaiklerle karşılaşılmıştır. Köyün girişindeki kayalıklarda Roma dönemine ait kabartmalar ve kaya mezarları bulunmaktadır. Ceylanlı Köyü'nün yakınında XIII.- XV.yüzyıla ait Oğuz aşiretlerinin yerleşim yeri kalıntıları ile de karşılaşılmaktadır.

İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında; Darbısak (Darb-ı Sak) Kalesi, Danaahmetli Köprüsü ve Murat paşa Köprüsü bulunmaktadır.


Kenthaber Kültür Kurulu

Fotoğraflar, www.kirikhan.gov.tr adresinden alınmıştır.
 

Yayın Tarihi : 31 Mayıs 2009 Pazar 14:55:00

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR