18
Temmuz
2024
Perşembe
MERKEZ - ISPARTA
Nufus
419.845
Yüz Ölçümü
8.951
İlçe Sayısı
13
Vali
Nufus
206.186
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
23
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Isparta Müzesi


Isparta Müzesi ilk kez Isparta Halkevi’nde 1935 yılında çalışmalarına başlamıştır. Halkevi binasının bir odası müze salonu olarak düzenlenmiş, yöreden toplanan arkeolojik eserler burada sergilenmiştir. 1950 yılından sonra halkevlerinin kapatılması ile birlikte buradaki eserler depolara kaldırılmıştır. Bu arada eserlerin bir kısmı zamanla kaybolmuş, kısmen de zarar görmüştür.

Uzun süre müzesiz kalan Isparta’da yeni bir müzenin yapımı için 1971 yılında temel atılmış ve 1984 yılında da bina tamamlanmıştır. Isparta Müzesi 8 Mart 1985’te Etnoğrafya Müzesi olarak açılmış, buna 1989 yılında küçük bir bölüm halinde arkeoloji bölümü eklenmiştir. Bundan sonra 1999-2003 yıllarında müzenin teşhir ve tanzim çalışmaları yapılmış, Isparta ve yöresinden elde edilen halıların da sergilenmesi ile birlikte yeni salonlar düzenlenmiştir. Günümüzde müzedeki eser sayısı 17.000’e yaklaşmıştır.

Müzenin belli başlı eserleri arasında Aksu ilçesinde Timbriada Sofular ve Senitli Yaylasından elde edilen Pisidia mezar taşlarının küçük boyutlu örnekleri, Atabey İlçesi Göndürle I Höyüğü Mezarlığında yapılan kurtarma kazıları sonucunda ortaya çıkarılan İlk Tunç Çağ Mezarlığı’na ait (MÖ 3000-2000) bir kesit 5 adet küp mezar, Aksu Zindan Mağarası önünden getirilen Eurymedon heykeli, Perge ekolünden mermer heykeller ile Senirkent Yassıören’den elde edilen Geç Arkaik Dönem Greko-Pers (MÖ 530-510) mezar steli sergilenmektedir. Bunların yanı sıra Göndürle Küp Mezarlarının içinden çıkan gaga ağızlı testiler, ağırşaklar, taş baltalar, idoller ve bronz yüzükler, küpeler, iğneler gibi takılar onları tamamlamaktadır.

Isparta Müzesinde MÖ.VIII.-IV.yüzyıllara tarihlendirilen pişmiş toprak eserler, Helenistik ve Roma dönemlerine tarihlendirilen pişmiş toprak kaplar, kandiller ve figürinler teşhir edilmektedir. Özellikle terrakotalar, seramikler ve Güneykent Kalburcu mevkiinden çıkan geniş tabaklar, Ana Tanrıça heykelleri, Roma dönemi cam eserleri, Eğirdir definesi başta olmak üzere çeşitli dönemlere tarihlenen sikkeler de yer almaktadır. Bunlar arasında Abbasî, Sasanî, Büveyhoğulları, Selçuklu, Memluk, İlhanlı ve Timurlara, Bizans, Venediklilere ait sikkeler de bulunmaktadır.

Müzenin Etnoğrafya bölümünde aydınlatma araçları, giysiler, işlemeler, takılar, saat ve köstekleri, tesbihler, ağızlıklar, kaplar, kahve kültürü ile ilgili malzemeler, ölçü ve tartı aletleri, silahlar ve topak ev sergilenmektedir.

Müzede son olarak açılan halı bölümünde Isparta çevresine ait yöresel halılar (XIX.-XX.yüzyıl), kilimler, cicimler, zililer (XIX.-XX.yüzyıl), Uşak, Aksaray, Ladik (Konya), Karapınar, Kırşehir, Yuntdağı, Yağcıbedir-Bergama, Çanakkale, Döşemealtı halıları (XVI.yüzyılın sonu,XX.yüzyılın ilk yarısı); hurç, yastık yüzü, çuval, eğer örtüsü, heybe, torba, kolan, halı tezgahı, kilim tezgahı ve dokuma aletleri sergilenmektedir.

Müzenin bahçesinde de Sidemara lahit parçaları, Yassıören mezar stelleri ve ostotek örnekleri ile Pisidia Bölgesi mezar taşı örnekleriyle mimari parçalar, Grekçe kitabeler, İslam dönemi mezar taşları sergilenmektedir.


Kenan Evren Caddesi No:107
Tel :(0246) 218 34 37
Fax :(0246) 223 94 03


Kenthaber Kültür Kurulu

Fotoğraflar, www.isparta.gov.tr adresinden alınmıştır.

Yayın Tarihi : 9 Şubat 2008 Cumartesi 18:41:56
Güncelleme :31 Mayıs 2009 Pazar 21:39:35

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR