10
Aralık
2023
Pazar
ADİLCEVAZ - BİTLİS
Belediye Sayfaları
Nufus
327.886
Yüz Ölçümü
6.707
İlçe Sayısı
7
Vali
Nufus
40.464
Yüz Ölçümü
812
Belediye Sayısı
30
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Adilcevaz Genel Bilgi

Adilcevaz Genel Görünüm

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Bitlis İli'ne bağlı bir ilçe olan Adilcevaz, Van Gölü'nün kuzey kıyısında, Süphan dağı'nın yamaçlarındaki kayalık bir alanda kurulmuştur. Van Gölü kıyısında turistik yönden de önemli kumsalları ve Süphan dağı'nın doğal güzelliği ile tanınmıştır. İl merkezine olan uzaklığı 80 km.dir. Yüzölçümü 812 km2. olup, toplam nüfusu 44.612'dir.

İlçenin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Süphan Dağı ile Van Gölü arasındaki düzlüklerde tarım yapılmaktadır. Buğday, çavdar, ceviz ve meyva yetiştirilir. Süphan Dağı yamaçlarındaki ağaçlardan ceviz kerestesi elde edilir. Hayvancılık da yapılmakta olup, koyun, keçi yetiştirilir. Ayrıca arıcılık da yapılmaktadır. Adilcevaz göçebe aşiretlerinin göç yolları üzerinde yer aldığından, hayvan ve hayvansal ürünlerin ticareti de oldukça yaygındır. Kamuya ait süt ve peynir fabrikası dışında sanayi kuruluşu yoktur. Son yıllarda turizm ilçenin ekonomisini hareketlendirmiştir.

Adilcevaz'ın tarihi oldukça eskiye inmektedir. Bölgede öncelikle Urartular yerleşmiş, daha sonra Asurlular, Persler (MÖ.700), Makedonyalılar (330) buraya egemen olmuşlardır. MS.700 yıllarında Arap akınları buraya yoğunlaşmış, sonraki yıllarda bölge Araplar ile Bizanslılar arasında sürekli savaşlara sahne olmuş ve her iki toplum arasında zaman zaman el değiştirmiştir. Malazgirt Savaşından (1071) sonra da yörede Türklerin egemenliği başlamıştır.Yavuz Sultan Selim'in çaldıran Savaşı'ndan (1514) sonra da Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Adilcevaz Paşa Camisi

Şemseddin Sami, Kamüsü'l-Âlam'ında Adilcevaz'dan şöyle söz etmektedir: " Van vilayetinin kuzeybatısında ve Van Gölü'nün kuzeyinde bir kaza olup, merkezi gölün kıyısındaki 2500 nüfuslu Arçike kasabasıdır".

Cumhuriyet'in ilk yıllarında Bitlis İli'ne bağlı bir bucak merkezi iken, 1953'te ilçe olmuştur.

Adilcevaz'da yapılan arkeolojik kazılar, tarih öncesi devrilerine ait, özellikle urartu ve Asur dönemlerine ait kalıntı ve buluntuları ortaya çıkarmıştır. Kazılar günümüzde de sürmektedir.

İlçede günümüze gelebilen eserlerin başında,Adilcevaz Sahil Kalesi, Adilcevaz Paşa Camisi, Eski Cami (Ulu Cami), Urartu Mezarlığı, Kohoz (Zal Paşa) Hanı
Akçayuva Kümbeti gelmektedir.

Kenthaber Kültür Kurulu
 

Yayın Tarihi : 29 Nisan 2009 Çarşamba 14:48:31

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR