18
Temmuz
2024
Perşembe
HASKÖY - MUŞ

Hasköy Genel Bilgi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Muş İline bağlı bir ilçe olan Hasköy, batı ve kuzeybatısında Muş, kuzeydoğusunda Korkut ilçesi, doğu ve güneyinde ise Bitlis ili ile çevrilidir. İlçenin büyük bir bölümünü Muş Ovası kaplamaktadır. İlçenin güney kesimi engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Otluk ve Karaçavuş Dağları ilçenin belli başlı engebeleridir. Bu dağların yüksek kesimleri ormanlarla kaplıdır. İlçe topraklarını Sazlıkbaşı Köyü’nün güneyinden kaynaklanan Karasu Irmağı sulamaktadır. İlçe topraklarında güneydoğu yönüne doğru akan bu nehir Düzkışla Beldesinin batısından ilçe sınırları dışına çıkar. Deniz seviyesinden 1.400 m. yüksekliktedir. Muş’un en küçük ilçesi olan Hasköy’ün toplam nüfusu 36.159’dur.

Doğu Anadolu’nun karasal iklim özelliklerine sahiptir. Kışları çok soğuk ve kar yağışlı,yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler; buğday, tütün, şeker pancarı başta olmak üzere Domates, biber, patlıcan, soğan, fasulye ve kavun-karpuz gibi sebzeler de yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği yapılmakta olup başlıca Holştain, Brown, Swis ve melez olmak üzere süt ve et hayvanları yetiştirilir. Hayvansal ürünler genellikle üreticilerin kendi ihtiyaçları için üretilmekte,fazla kısmı ise çevre pazarlarında satılmaktadır. Ayrıca merkez ilçede ve Büvetli ile Dağdibi köylerinde de arıcılık yapılmaktadır.

İlçenin eskiçağ tarihi ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Yörede arkeolojik ve yüzey araştırması yapılmamıştır. Çevredeki yerleşim alanları dikkate alındığında yörede Urartuların, burada yaşadığı sanılmaktadır. Bazı kaynaklarda yörenin tarihi Bizans dönemine kadar inmektedir.

Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra buranın yerli halkını Basra’dan göç ederek yerleşenler oluşturmuştur.


Kenthaber Kültür Kurulu
 

Yayın Tarihi : 9 Temmuz 2009 Perşembe 19:18:53

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR