10
Aralık
2023
Pazar
KALE - DENİZLİ
Belediye Sayfaları
Nufus
907.325
Yüz Ölçümü
11.868
İlçe Sayısı
19
Vali
Nufus
22.542
Yüz Ölçümü
533
Belediye Sayısı
26
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Kale Genel Bilgi

Kale Genel Görünüm

Denizli’nin bir ilçesi olan Kale’nin bir bölümü Akdeniz, daha büyük bölümü ise Ege Bölgesi sınırları içerisindedir. Doğu ve kuzeydoğusu Tavas, güneydoğusu Acıpayam, güney, güneybatı ve batısı Muğla, kuzeybatısı da Aydın ili ile çevrilidir. İlçe, yüksekliği yer yer 1000 m.yi aşan dağlık bir alanda yer almaktadır. Bu dağlardan kaynaklanan Büyük Menderes’in kollarından Akçay, ilçenin güneyinde doğu batı, kuzeydoğu, kuzeybatı doğrultusunda akar ve aynı zamanda da Muğla ile doğal sınırını oluşturur. Akçay boyunca uzanan Eskele Ovası ilçenin başlıca tarım alanıdır. Denizden yüksekliği 450-1.500 m. arasındadır. Arazi genel olarak engebeli ve dağlıktır. Denizli’ye 74 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 533 km2 olup, toplam nüfusu 7.155’tir.

İlçenin ekonomisi tarım, bağcılık ve dokumacılığa dayalıdır. Başlıca ürünleri buğday, arpa, mısır, nohut, baklagiller, elma ve şeftalidir. Ayrıca bağcılık da yapılmaktadır. Dokumacılık da ilçenin ekonomisinde en önemli yeri almaktadır. İlçe toprakları içerisinde Linyit yatakları bulunmaktadır. Kurbağlık, Çakırbağ, Orta koy, Demirciler, Alanyurt, Özlüce ve Yenivere köylerinde linyit kömürü çıkarılmaktadır.

Eski Kale

İlçenin tarihi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Ancak, Eski Kale-Davas adıyla anılan dört tarafı sarp, üst yüzeyi düz sayılabilecek kayalıkların üzerinde kurulmuş iken, 1959 yılında bugünkü yerleşim alanına taşınmıştır. Eski Kale-Davas, antik kaynaklarda Tabam olarak bilinmekle beraber, antik sikkelere ve yüzeyde bulunan bazı kalıntılara göre Tabam Kenti, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini de yerleşime sahne olmuş önemli bir merkezdir. 1959 yılında ilçe konumuna getirilmiştir.


 Kenthaber Kültür Kurulu
 

Yayın Tarihi : 21 Mayıs 2009 Perşembe 16:01:02
Güncelleme :21 Mayıs 2009 Perşembe 16:06:17

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR