10
Aralık
2023
Pazar
SERİNHİSAR - DENİZLİ

Serinhisar Genel Bilgi

Serinhisar Genel Görünüm

Akdeniz Bölgesi’nin batı kesiminde Denizli İli’ne bağlı bir ilçe olan Serinhisar, kuzeyinde Denizli, güneyinde Acıpayam, batısında Tavas, doğusunda Acipayam’a bağlı Yeşilyuva ile çevrilidir. Antalya Körfezi’nin kuzeyinde bir ay biçiminde uzanan Batı Toros Dağları’nın uzantıları arasında yer alan Serinhisar’ın, güneyinde Acıpayam Ovası’nın bir parçasını oluşturan Serinhisar Ovası yer almaktadır. Göller yöresi ikliminin hakim olduğu ilçe toprakları doğal orman alanıdır. Deniz seviyesinden yüksekliği 900 m. ile 2.528 m. arasında değişmektedir. 2000 Yılı Nüfus sayımına göre; toplam nüfusu 2.2265’tır.

İlçe ekonomisi urgancılık, leblebicilik, kerestecilik, zeytincilik, tütüncülük, turşuculuğa dayalıdır. Ayrıca Yatağan’da halk bıçakçılık, halıcılık, tütüncülük ile uğraşmaktadır. Serinhisar ilçe merkezinde, halkın geçim kaynaklarının başında tütüncülük, nakliyecilik, pazarcılık ve hali dokumacılığı gelmektedir.

Serinhisar’ın tarih öncesi kesinlik kazanamamıştır. İlçe, Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra, yöreye gelen Oğuzlar’ın bir kolu olan Avsallar tarafından kurulmuştur. XIII.yüzyılın ikinci yarısında Karaağaç Ovası’ndan gecen İbn-i Saik buradaki Türkmenlerden Uç Boyları olarak söz etmektedir. Ayrıca 1332’de buradan geçen Ibni Batuta, ağaçların çok oluşundan ötürü buraya Karaağaç Ovası denildiğinden söz etmiştir. Önce Kepez sonra Yer likaya denilen ilçe, 1302- 1310 tarihlerinde yapılan ve son zamanlara kadar kalıntılarına rastlanan hisardan dolayı Kızılhisar diye adlandırılmıştır.

Serinhisar'dan Bir Görünüm

Kanuni Sultan Süleyman zamanında eyalet olarak Konya’ya, daha sonra da sancak olarak Burdur’a bağlanmış ve bu durum uzun sure devam etmiştir. 1671-1672’de Denizli’ye gelen ve Karaağaç Ovası’ndan gecen Evliya Celebi Seyahatnamesi’nde, Karaağaç Ovası’ndan (Kizilhisar’dan) bahsetmektedir. 1870 tarihli Osmanlı Nizamnamesine göre Acıpayam’ın 1871’deki kaza olması üzerine Kızılhısar Acıpayam’a bağlanmıştır. 1910’daki idari değişikliğe göre, Denizli bağımsız mutasarrıflık olmuş ve 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla il haline getirilmiştir. Kızılhisar, 1987’de ilçe olmuş ve ismi de Serinhisar olarak değiştirilmiştir.


Kenthaber Kültür Kurulu

Fotoğraflar, www.serinhisar.gov.tr adresinden alınmıştır.

Yayın Tarihi : 21 Mayıs 2009 Perşembe 16:25:34

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR