13
Temmuz
2024
Cumartesi
ORTA - ÇANKIRI
Belediye Sayfaları
Nufus
174.012
Yüz Ölçümü
8.526
İlçe Sayısı
12
Vali
Nufus
12.271
Yüz Ölçümü
513
Belediye Sayısı
28
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Orta Genel Bilgi

Orta İlçesi Genel Görünüm

İç Anadolu Bölgesi’nde, Çankırı İli’ne bağlı bir ilçe olan Orta, kuzeyinde Çerkeş, Atkaracalar ve Kurşunlu ilçeleri, doğusunda Kurşunlu ile Şabanözü ilçesinin bir bölümü, güneyinde Ankara İli ile Şabanözü, batısından da Ankara ve Çerkeş ilçesi ile çevrilidir. Çankırı’ya 70 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 513 km2 olup, toplam nüfusu 6.850’dir.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlçede sanayi kuruluşları bulunmadığından, ilçe halkının büyük bir kısmı büyük şehirlere göç etmiştir.

Orta ilçesinin bilinen ilk ismi Kari Pazar’dır. Eski tapu kayıtlarında ve Şer-i Mahkeme kayıtlarında da bu isim geçmektedir. Kari Pazar Kuran okuyanların toplantı yeri anlamında bir sözcüktür. Eski yıllarda cami medresenin yanında halk pazarı kuruluyor ve buraya Kara Pazar deniliyordu. İlçenin ismi de buradan kaynaklanarak Karapazar deniliyordu. Sonraki yıllarda bu isim değiştirilmiş, ilçenin köylerin ortasından oluşundan ötürü de Orta ismi buraya verilmiştir.

Orta ilçesinde ilk yerleşenlerin Hititler olduğu ortaya çıkan mimari temel kalıntıları ve küp mezarlarından anlaşılmaktadır. Ayrıca Kalfat Yaylasında o dönemlere ait mimari kalıntılar ve Kaya Kalesi buraya Hititler tarafından yerleşildiğini göstermektedir.

Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkmen boylarından Kayıların, Salur, Büdüz, Dodurga, Yuva ve Bayındır gibi grupları Çankırı çevresine ve bir bölümü de yöreye yerleşmiştir. Günümüze gelen aynı ismi taşıyan köyler de bunun bir kanıtıdır.

Orta ilçesinde günümüze ulaşabilen tarihi herhangi bir eser bulunmamaktadır. Yalnızca; Cambazzade Ahmet Efendi Camisi, Dodurga Camisi, Bayındır Köyü Camisi günümüze gelebilmiştir.
 

Kenthaber Kültür Kurulu

Fotoğraf, www.orta.org.tr adresinden alınmıştır.

Yayın Tarihi : 15 Mayıs 2009 Cuma 15:22:41

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR