26
Mayıs
2024
Pazar
MERKEZ - KAYSERİ
Belediye Sayfaları
Nufus
1.165.088
Yüz Ölçümü
16.917
İlçe Sayısı
17
Vali
Nufus
0
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
1
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Kayseri Atatürk Anıtı

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk heykeli dikdörtgen şeklinde yüksek bir kaide üzerine oturtulmuştur. Heykelin yapımı için yarışma açılmış, halk tarafından seçilen maket yarışmasını, Heykeltıraş Haluk Tezonar kazanmış ve heykelin kalıbı kendisi tarafından hazırlanarak Zonguldak Ereğli Demirdöküm Çelik Fabrikasında bronz dökümü yapılmıştır.

1983 yılında çalışmaya başlanılmış ve 19 Aralık 1984’de Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin yıldönümünde açılışı yapılmıştır. Heykelin mali yönü İl Kültür Müdürlüğünün organizesi ile kurulan “Kayseri Atatürk Anıtı Yaptırma Derneği” ve İl Özel İdaresi desteği ile halkın maddi katkıları ile karşılanmıştır

Atatürk bu heykelde at üzerinde kompoze edilmiştir. Ön ayağı kalkık at üzerinde Atatürk pelerinli ve resmi üniformalı olarak ileriye bakar durumda tasvir edilmiştir. Kaidenin yan tarafına Atatürk’ün Kayserilere hitabesi pirinç levha üzerine yazılmıştır.

Bu heykelin yanı sıra meydanın batısında Atatürk’ün ilkelerinin yazılı olduğu, şaha kalkmış at üzerinde bir diğer Atatürk heykeli daha bulunmaktadır.

Kenthaber Kültür Kurulu

Fotoğraf, www.kayseri.gov.tr adresinden alınmıştır.

Yayın Tarihi : 9 Şubat 2008 Cumartesi 18:59:12
Güncelleme :22 Haziran 2009 Pazartesi 16:15:49

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR