26
Mayıs
2024
Pazar
MERKEZ - KIRIKKALE
Nufus
280.234
Yüz Ölçümü
4.630
İlçe Sayısı
9
Vali
Nufus
204.083
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
13
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Çeşnigir (Köprüköy) Köprüsü

Kırıkkale’de Kızılırmak üzerinde bulunan bu köprünün Selçuklular zamanında, XIII.yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Ankara Savaşı sırasında Timur’un orduları bu köprüyü kullanmışlardır. Köprü Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında yeniden yapılmıştır.

Günümüzde Kapulukaya Barajından ötürü yol güzergahı değişmiş ve köprünün ayak kısımları baraj suları içerisinde kalmıştır.

Köprü 110 m. uzunluğunda, 6 m. genişliğinde olup, kayalık bir zemine oturmuştur. 12 gözden meydana gelen köprü simetrik olarak yapılmamıştır. Kemerlerin biri geniş, diğeri dardır. Bazıları daha yüksek, bazılardı daha alçaktır. Sivri kemerlerinin üzerinde daha küçük olarak tahfif kemeri bulunmaktadır. Menbaa tarafında köşeli ve sivri külahlı selyaranları bulunmaktadır. Gezginlerden öğrenildiğine göre köprü başında taştan yapılmış bir arslan heykeli bulunuyordu. Ancak bu arslandan günümüze hiçbir iz gelememiştir.

Köprünün yanında XIII.yüzyılda yapılmış bir han olduğu bilinmektedir. Ancak bu handan herhangi bir iz günümüze gelememiştir.

Kenthaber Kültür Kurulu

Fotoğraf, www.kırıkkale.gov.tr adresinden alınmıştır. 

Yayın Tarihi : 9 Şubat 2008 Cumartesi 17:39:09
Güncelleme :24 Haziran 2009 Çarşamba 14:30:16

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?