24
Temmuz
2024
Çarşamba
AMASYA
Ücretsiz Üye Olun.
Kendi sayfanızı kendiniz yapın.

Amasya Üniversitesi

Tarihçe

1- 1974-1975 Öğretim yılında Amasya Kız Öğretmen Okulu'nun binalarında aynı okulun idaresi ve öğretim elemanları ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Okulları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak öğretime açılmıştır. Açıldığı tarihte sayısal bilgiler şöyledir.

a) Kayıt yaptıran öğrenci sayısı 38

b) Öğretim elemanı sayısı 17

c) Öğrencilerin statüsü Yatılı
 

2- 1978 Mart ayına kadar aralıksız olarak sürmüş, bu tarihte süresiz olarak tatil edilmiştir.

3- 1978 Yaz aylarında "Hızlı Eğitim" adı altında öğretime yeniden açılmıştır.

4- 1979 Yılı Aralık ayında tekrar öğretime ara verilmiştir.

5- 1980 Yılı başlarında tekrar "Uzaktan Eğitim Programı" adı altında öğretime başlamış ve Eylül ayında kapanmıştır.

6- 1981-1982 Öğretim yılında 28 öğrenci ile yeniden öğretime açılmıştır

7- 1982 Temmuz ayında 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlanmış ve Amasya "Eğitim Yüksekokulu" adı altında 2 yıllık Önlisans öğretimi veren Eğitim Yüksekokulu 1990-1991 Öğretim yılından itibaren 4 yıllık lisans düzeyine yükseltilmiştir.

8- 02.07.1992 tarihinde kabul edilen 3836 Sayılı Kanun ile 1992-1993 öğretim yılından itibaren "Amasya Eğitim Fakültesi"ne dönüşmüştür.

9-1993-1994 öğretim yılından itibaren Sınıf öğretmenliği programı dışında aşağıdaki bölümler faaliyete geçmiştir.Türkçe öğretmenliği,Sosyal bilgiler öğretmenliği,Matematik öğretmenliği,Beden eğitimi öğretmenliği,Fen bilgisi öğretmenliği

10-Çeşitli Meslek Yüksekokulu birimlerinden ve Eğitim fakültesinden oluşan, 2006 yılında üniversite teşekkülü altında birleşerek Amasya Üniversitesi olan eğitim birimlerimiz ile bunlara ilave olarak açılan Enstitüler ,Mimarlık Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültelerini de bünyesine katarak kaliteli bir eğitim yuvası olma yolunda ilerlemektedir.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ ÖZGÖREVİ(MİSYON)

Ülkemizin çağdaş dünya öncü ve önder olması için, araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel,bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek, ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıdabulunacak, aydın insanlar yetiştiren bir örnek üniversite olacaktır.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ ÖZGÖRÜŞÜ (VİZYON)

Amasya üniversitesi, Amasya’nın tarihte yerine getirdiği misyonu ve sorumluluğu ile , akademik, teknolojik ve kültürel başarısını bölgesel, ulusal ve uluslar arası alanlarda ispatlayacağı, temel değerlerinden ödün vermeden,çağdaş, sanat, bilim, yönetim öğrenim ve eğitim anlayışı ile dünya üniversiteleri arasına girmeye çalışacak bir eğitim kurumudur.

Akademik Yapı:

FAKÜLTELER

* Eğitim Fakültesi
* Fen-Edebiyat Fakültesi (Kuruluşu Tamamlanmış,henüz öğrenci alımı yapılmamıştır)
* Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi (Kuruluşu Tamamlanmış,henüz öğrenci alımı yapılmamıştır))
* Mimarlık Fakültesi (Kuruluşu Tamamlanmış,henüz öğrenci alımı yapılmamıştır)
* Tıp Fakültesi (Kuruluş Aşamasında)

ENSTİTÜLER

* Fen Bilimler Enstitüsü
* Sosyal Bilimler Enstitüsü

YÜKSEK OKULLAR

* Sağlık Yüksekokulu

MESLEK YÜKSEK OKULLARI

* Meslek Yüksekokulu
* Merzifon Meslek Yüksekokulu

 

İlgili Kişi :
Adres1 :Amasya Üniversitesi
Adres2 :Amasya
Posta Kodu :
Telefon :0 (358) 218 01 64/119
Faks :0 (358) 218 01 04
Elektronik Posta
Internet Sitesi

Önemli Not:

Kenthaber, Rekabetin korunmasına ilişkin dizinde yer alan ve yer almak isteyen tüm tüzel/gerçek kişiler için hiç bir ayrım yapmadan kayıt imkanı tanır. Kayıt olabilmek için tek koşul ücretsiz üye olmanızdır.

Üye olduktan sonra bilgilerinizi size verilen panelde "Firmalarım" linkine tıklayarak gönderebilirsiniz. Ekibimiz kısa zamanda bilgilerinizi teyit edip sayfanızın yayına açılmasını sağlayacaktır.

Bilgilerinizdeki eksiklik ve hataları bildirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı, özgün bir sayfa hazırlamak ve dizinimizden daha verimli faydalanmak isterseniz (ücretli) bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kenthaber, herhangi eksiklik, yanıltıcı bilgi yada amacını aşan bir durum olması halinde kesinlikle sorumlu tutulamaz. Bu ve benzeri durumları bildirmek üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.