24
Temmuz
2024
Çarşamba
ORDU

Kötü talihi bir türlü değişmedi

Türkiye’nin en gelişmiş iller sıralamasında, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en yoksul illerinin Ordu ve Giresun olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Sıralamada, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tablo değişmedi

’Türkiye’nin Sorunlarına Çözüm Konferansı’nda yapılan açıklamada, Türkiye’nin en gelişmiş illeri sıralamasında Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tablo değişmedi. Buna göre bölgenin ekonomik ve sosyal yönden en gelişmiş ili Trabzon oldu. Türkiye’nin en gelişmiş illeri sıralamasında 18. sırada bulunan Trabzon’u 21. sırada Samsun takip etti. Rize 38., Artvin 45. sırada yer bulurken Ordu 55., Giresun 56. sırayı aldı.

Ekonomistler, Ordu ve Giresun’un yıllardır yan yana aynı sıralamalarda bulunması ve bir türlü üst sıralara tırmanamamasının sebebini ’iki ilin siyasi ve ekonomik yönden yaptıkları kısır çekişmelere’ bağladılar. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Ömer Aydın, Ordu ve Giresun illerinin yıllardır kısır çekişmelerle birbirlerine gelecek hizmetleri engellediğini, bu durumda hizmetlerin başka illere kaydırıldığını belirterek, "Bu kısır çekişmeler iki ile çok şey kaybettirdi" dedi.

Aydın, "Ordu ili bir hizmet alacak gibi olsa, Giresun ’Ordu’da var Giresun’da niye yok’ diye ayağa kalkıyor. Aynı durum Giresun’da olunca Ordu aynı şeyi düşünüyor. Havaalanı Ordu’ya yapılacaktı ve iki ilin ortak hareket etmesi istendi. Ancak Giresun, havaalanı Ordu’ya yapılacak diye bu ortaklığı pek istemedi. İki ilin ortaklığında üniversite kurulması istendi, rektörlük merkezinin hangi ilde olacağı tartışması ile yıllar kaybedildi. Bu kısır çekişmeler olmasaydı, birbirlerine 45 dakika mesafedeki iki il, en güzel hizmetleri paylaşırdı" diye konuştu.
Ordu Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy ise ekonomik ve sosyal yönden geri kalmış iki ilin artık ortak düşünceler çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Yıllardır gelişmişlik sıralamasının değişmediğini, iki ilin birbirini takip ettiğini belirten Gürsoy, "Hizmet ve yatırımlar konusundaki kısır çekişmeler iki ile çok fırsatlar kaybettirdi. Hakikaten kaçak balık büyük oldu. 90’lı yılları ortak hareket ederek geçirmiş olsaydık bugün iki il çok farklı konumlarda olacaktı. Bu hataların bertaraf edilerek ortak görüşler çerçevesinde hareket edilmesi daha mantıklıdır" diye konuştu.

İHA
Yayın Tarihi : 12 Ocak 2005 Çarşamba 12:45:07


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
Yorumlarınız
murat bayram IP: 85.99.208.xxx Tarih : 8.03.2005 14:51:01
ben orduda ticaretle uğraşıyorum ama gerçekten uğraşıyorum çünkü devlete borçlanlmaktan başka bişey yapamıyorum ben bir orudlu olarak orduda yaşamaktan utanır oldum artık bizim iş adamlarımız millet vekillerimiz yıllardır cebini düşünmekten bizi düşünemez olduluar artık bu vatandaş kimseye güvenemez oldu gelen gideni aratıyor allah bizim yardımcımız olsun başka bi şansımız kalmadı