9
Aralık
2023
Cumartesi
ÇATALPINAR - ORDU

Çatalpınar Genel Bilgi

Orta Karadeniz Bölgesi’nde, ordu İli’ne bağlı bir ilçe olan Çatalpınar, kuzeyinde Çamaş, batısında Kumru, güneybatısında Korgan, güneyinde Kabataş, güneydoğusunda Gürgentepe, doğusunda da Ulubey ilçeleri ile çevrilidir. Canik Dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarında vadi ve tepeler üzerinde, Bolaman Çayı ile Keş Deresi’nin birleştiği yerde kurulmuştur.İlçe toprakları dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Yüksek alanlar ormanlarla kaplıdır. İlçenin en yüksek noktası Çatalkaya Tepesi’dir (741 m.). İlçe topraklarını Bolaman Çayı ile Keş Deresi sulamaktadır. Deniz seviyesinden 120 m. yükseklikteki ilçe İl merkezine 75 km. uzaklıktadır. Yüzölçümü 116 km2 olan ilçenin 2000 Yılı Nüfus Sayım sonuçlarına göre toplam nüfusu 23.192’dir.

İlçede Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bitki örtüsü; İlçe arazisinin büyük bir bölümü fındık bahçeleri ile kaplıdır. Tepelerde ve dik yamaçlarda ormanlara rastlanır.

İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır. İlçede fındık başta olmak üzere, mısır, buğday, patates ve sebze yetiştirilmektedir. Son yıllarda seracılık ve kivi yetiştiriciliği gelişme göstermiştir. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvan besiciliğinin yanı sıra arıcılık da yapılmaktadır.

Göller Köyü KalesiÇatalpınar XIX.yüzyılın sonlarında Karahamza Köyü’nün bir mahallesi olup, bir süre sonra bağımsız köy haline gelmiştir. İlk ismi Çatak olan bu yerleşimin 1973’te Belediye teşkilatı kurulmuş, 1990 yılında da ilçe konumuna getirilmiştir.

İlçede günümüze gelebilen eserler arasında Göller Köyü Kale kalıntıları ile Sivil Mimari Örneklerinden Hekimoğlu Konağı ile Göller Köyü Kale kalıntıları bulunmaktadır.


Kenthaber Kültür Kurulu

Yayın Tarihi : 11 Temmuz 2009 Cumartesi 11:43:23

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR