10
Aralık
2023
Pazar
ERFELEK - SİNOP
Belediye Sayfaları
Nufus
198.412
Yüz Ölçümü
5.657
İlçe Sayısı
9
Vali
Nufus
11.849
Yüz Ölçümü
410
Belediye Sayısı
47
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Erfelek Gezgin Gözüyle

Eşsiz güzelliklere sahip, Karadeniz Bölgesinin yeşillik ve manzara açısından şanslı bir ilçesi olan Erfelek, son zamanlarda doğa ve dağ turizmi amacıyla düzenlenen Karadeniz turlarına dahil edilmeye başlanmıştır. İlçenin görülmeye değer ilginç doğal güzelliklerinden biri de "Tatlıca Şelaleleri"dir. Tatlıca Şelaleleri, yeşilin her türlü tonu, buz gibi soğuk suyu ve alabalıklarıyla, irili ufaklı 28 şelaleden oluşan, eşsiz güzellikte bir doğa harikasıdır. Bu şelaleler son yıllarda büyük bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Söz konusu şelaleler kademeli olarak birbirinin ardı sıra yukarıya doğru yükselmekte olup şelalelerin hepsini görüp tanımak için zorlu bir tırmanma gerekmektedir. Bu nedenle mevcut doğal halini zedelemeden bir tırmanma şeridinin yapılması gerekmektedir.

Hasandere Şelalesi :
Erfelek’in 4 kilometre doğusunda, Hasandere köyünün içinden geçen dere üzerinde bulunuyor.

Kaçkar Yaylası :
Merkezin güneyine 8 kilometre uzaklıktaki Domuz Dağı ormanlarının zirvesinde, 1100 metrede yer alıyor. Yaylanın etrafı köknar, çam ve kayın ağaçlarıyla çevrili.

Hacıbey Yaylası :
Erfelek’in 20 kilometre güneydoğusunda, 1250 metre yüksekte Ormantepe köyünün sırtlarında bulunuyor.

Gübegüneyi Yaylası :
İlçenin güneybatısında, merkeze 10 kilometre mesafede, 1050 metre yükseklikteki yayla yöre halkı tarafında mera olarak kullanılıyor.

Karaoğlu Köyü :
Şair Ahmet Muhip Dıranas’ın kestane ve kayın ağaçlarından yaptırdığı ev bu köyde. Kestane ağaçlarının yoğunluğuyla tanınan köy, Erfelek’in sahil kesiminde, merkeze 4 kilometre mesafede yer alıyor. 
 

Yayın Tarihi : 23 Mayıs 2009 Cumartesi 17:17:38
Güncelleme :14 Temmuz 2009 Salı 15:26:03

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?