21
Haziran
2024
Cuma
MERKEZ - ANTALYA
Nufus
1.789.295
Yüz Ölçümü
20.591
İlçe Sayısı
20
Vali
Nufus
913.568
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
62
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Antalya Şelaleleri

Antalya’nın doğal güzelliklerinin başında gelen şelaleler, Toroslar’ın güneyinden kaynaklanarak Antalya Ovasından geçerek Akdeniz’e dökülürler. Bunların başında Düden Suyu Kepez yakınlarında bi çağlayan oluşturur. Bu su Yedioklar denilen yerde kollara ayrılarak on üç çağlayan halinde Akdeniz’e dökülür. Bu şelalelerin başında; Yukarı Düden Şelalesi, Aşağı Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi ve Manavgat Şelalesi gelmektedir. Ayrıca Antalya ve çevresinde 20’den fazla şelale bulunmaktadır.


Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Antalya’ya 80 km. uzaklıktaki Manavgat ilçesinin 3 km. kuzeyinde 4-5 m.lik bir falezden dökülmesi ile oluşan Manavgat Şelalesi oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır.

Batı Toroslar’ın Şeytan Dağı yamaçlarından kaynaklanan derelerin birleşmesi ile oluşan Manavgat Çayı 93 km. uzunluğundadır. Dağlık ve ormanlık alanlardan geçtikten sonra Manavgat ilçesine 6 km. uzaklıkta Manavgat Çağlayanının şelalesini oluşturur.

Bu Çağlayanın doğal görünümü son yıllarda bozulmuştur. Çayın aşağı kesimlerinde yapılan ölçümlerine göre debisi 229 m3/ saniyeye ulaşır. Batı Toroslar’ın önemli mağaralarından olan ve içerisinde yer altı gölleri bulunan Düden Suyu Mağarasının suyu da Manavgat Çayı’na karışır.


Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi

Antalya-Mersin karayolunun 24 km.sinden sola dönülüp, 7 km. devam edildikten sonra çam ağaçlarının arasındaki Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşılır. 2 km.lik bir kanyon içerisindeki Kurşunlu Şelalesi 18 m. yüksekliğinden Akdeniz’e dökülmektedir.

Şelalenin bulunduğu alan 33 hektar genişliğinde olup, günümüzde piknik yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yedi küçük gölet, küçük şelalelerle birbirlerine bağlanmıştır. 


Düden Şelaleleri

Düden Şelaleleri

Düden Şelaleleri Yukarı Düden ve Aşağı Düden olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan İskender şelalesi de denilen Yukarı Düden şelalesi Antalya’nın merkezine 10 km. uzaklıktadır. Bu suyun kaynağı şelaleye 22 km. uzaklıktaki Kırkgöz Mevkiidir.

Şelalenin döküldüğü yerin altında bir mağara bulunmaktadır. Şelale bu mağaranın üzerinden, 20 m. yükseklikten denize dökülür. Şelalenin döküldüğü yerin çevresi piknik alanı ve mesire yeridir.

Aşağı Düden Şelalesi Antalya-Lara yolu üzerinde, Karpuzkaldıran Plajı yakınlarında, şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Aşağı Düden Şelalesi, Düden Çayı’nın 40 m. yükseklikteki bir falezden Akdeniz’e dökülmesi ile oluşmaktadır. Bu şelalenin çevresinde de piknik alanı ve mesire yerleri bulunmaktadır.


Kenthaber Kültür Kurulu

Yayın Tarihi : 9 Nisan 2009 Perşembe 11:55:18
Güncelleme :20 Mayıs 2009 Çarşamba 14:38:31

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR