24
Temmuz
2024
Çarşamba
DİYARBAKIR

BDP'li vekillere ret

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi BDP Milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın tahliye taleplerini oy birliği ile reddetti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye talepleri reddedilen KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın avukatlarının itirazını değerlendirerek tahliye taleplerini oy birliğiyle reddetti.

CHP'li Milletvekili Mustafa Balbay'ın Anayasa Mahkemesinin kararı üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilmesinin ardından avukatlarınca tahliye edilmeleri için başvuru yapılan ancak mahkemece taleplerinin reddedilmesi nedeniyle karara itirazda bulunulan Milletvekilleri Yıldırım ve Ayhan'ın dosyaları savcılıkça yeniden değerlendirildi.

Mahkeme, savcının, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyon kapsamında 5 Ekim 2010 yılından bu yana "silahlı terör örgütüne üye olduğu" gerekçesiyle yargılanan Milletvekili Ayhan ve 15 Şubat 2010 yılından bu yana "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan yargılanan Milletvekili Yıldırım ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin Milletvekili Mustafa Balbay ile ilgili kararının mahkemeyi bağladığını, bu nedenle itirazın kabul edilerek BDP Milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın tahliyesine karar verilmesi yönünde sunduğu mütalaa ile avukatlarının itirazını değerlendirdi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Ayhan ve Mardin E Tipi Cezaevinde tutuklu Milletvekili Yıldırım'ın tahliye talebini reddederek, oy birliği ile tutukluluklarının devamına karar veren Mahkeme, 2 milletvekiliyle ilgili dosyayı, yargılamanın sürdüğü mahkemeye gönderdi.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi 20 Aralık'ta Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye talepleri reddedilen KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak ile Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatlarının itirazını değerlendirerek, tahliye taleplerini oy birliğiyle reddetmiş, 3 milletvekilinin tutukluluklarının devamına karar vermişti. 

AA
Yayın Tarihi : 24 Aralık 2013 Salı 18:45:02
Güncelleme :24 Aralık 2013 Salı 18:50:21


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?