24
Temmuz
2024
Çarşamba
DİYARBAKIR

Dondukları harabeye geri döndüler

Diyarbakır'da donma tehlikesi geçiren 8 kişilik Suriyeli aileden 6'sı, tedavilerinin ardından bir süredir barındıkları harabe eve geri döndü.

Diyarbakır'da donma tehlikesi geçiren 4'ü çocuk, 8 kişilik Suriyeli aileden 6'sı tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Diyarbakır'da restorasyon çalışmalarının yürütüldüğü Sur ilçesindeki harabe bir evde yaşamaya başlayan ve dün gece donma tehlikesi geçiren 4'ü çocuk, 8 kişilik Suriyeli aileden 6'sının tedavisi Diyarbakır Devlet Hastanesi ile Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlandı. Aileden 2 kişinin tedavisi ise sürüyor.

Taburcu edilen aile üyeleri, gidecek yerleri olmadığı için donma tehlikesi yaşadıkları İskenderpaşa Mahallesi'ndeki evde yeniden yaşamaya başladı.

Tek odalı evde küçük bir elektrikli ısıtıcı sayesinde ısınmaya çalışan ailenin en büyük korkusu, dondurucu soğuklar nedeniyle artan elektrik kesintilerinin devam etmesi.

Suriye'nin Halep kentinden kaçarak Diyarbakır'a geldiklerini anlatan Ali Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dondurucu soğuklar karşısında çaresiz kaldıklarını anlatarak, "Hastanede 2 kızımın tedavisi devam ediyor. Onların da yarın taburcu edileceğini söylediler. Şuanda mahallelinin yardımlarıyla yaşıyoruz. Dün gece uzun süren elektrik kesintisi nedeniyle sıkıntı yaşadık. Gidecek yerimiz olmadığı için bu şekilde yaşıyoruz" dedi.

Hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altında 15, gündüz ise sıfırın altında 8'e kadar düştüğü kentte çok sayıda Suriyeli aile, özellikle Sur ilçesindeki restorasyon çalışmaları nedeniyle boşaltılan evlerde barınıyor.  

AA
Yayın Tarihi : 26 Aralık 2013 Perşembe 17:18:00
Güncelleme :1 Ocak 2014 Çarşamba 16:59:00


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?