16
Temmuz
2024
Salı
ÇANKAYA - ANKARA
Belediye Sayfaları
Köy Sayfaları
Nufus
4.466.756
Yüz Ölçümü
26
İlçe Sayısı
26
Vali
Nufus
792.189
Yüz Ölçümü
307
Belediye Sayısı
4
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Ata Kule

Çankaya/Ata Kule


Aynı zamanda Türkiye'nin ve Ankara'nın ilk Alışveriş Merkezi  olan Atakule ve alış veriş merkezinin açılışı 13 Ekim 1989 tarihinde Ankara'nın başkent oluşunun 66. yıldönümünde  8. Cumhurbaşkanı  Turgut ÖZAL tarafından yapılmıştır.

Alışveriş Merkezinin plan ve projesi Mimar Sayın Ragıp BULUÇ tarafından hazırlandı. Kutlutaş İnşaat Firması ile tamamı Türk Mühendis ve işçileri tarfından inşaa edilen çarşı temelleri 1987 yılında dönemin Başbakanı Sayın Turgut Özal tarafından atıldı. İsmi düzenlenen bi yarışma ile Ankara halkı tarafından verilmiştir. Mimari yapısı ve konumu itibariyle de önemli bir turizm merkezidir.

 

 

Kule bölümü, 125 m yükseklikte inşa edilmiş betonarme taşıyıcı sistemli yapı özelliğinde, çıkış ve inişte şehir manzarasına hakim iki adet asansörle 87 m. yükseklikte seyir terasına ulaşılmaktadır. Bu bölümün altında Cafe-Bar katı, üzerinde ise döner platformlu lokanta katı yer almaktadır. En üstte ise, kubbe altında kokteyl salonu bulunmaktadır.

Alışveriş Merkezi ve Kulede mevcut altyapı ve tesisata ilave olarak, yangın ihbar,gaz alarm, yangın söndürme, güvenlik kamera sistemi,klima , müzik ve dahili yayın, uydu anten ve yayın, panoramik asansörler merdivenler, parotoner ile havuz ve su gösterileri gibi tesisler yapıya güvenlik ve konfor artırıcı özellik kazandırmaktadır. Ayrıca ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen döner platformlu lokanta ve seyir teraslı kule, teknolojik özelliği ile tesise anıtsal ve simgesel nitelik kazandırmaktadır.


Kenthaber Kültür Kurulu

 

Yayın Tarihi : 1 Şubat 2008 Cuma 14:07:25
Güncelleme :4 Nisan 2009 Cumartesi 15:22:27

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR