24
Temmuz
2024
Çarşamba
BİLECİK

Azınlık Raporu'na tepki

Anadolu’da konferanslarına devam eden Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş’un son durağı Bilecik’in Bozüyük İlçesi oldu.

Belediyesi düğün salonunda düzenlenen konferansta konuşan Fahrettin Yokuş, Danışma Kurulu’nun hazırladığı Azınlık Raporu’nun hukuk dışı olduğu kadar sahte bir rapor olduğunu, aynı zamanda bir ihanet belgesi olma özelliğini taşıdığını söyledi. Bu raporun ülkenin din, dil, bayrak ve bölünmez bütünlüğüne karşı gerçekleştirilmiş bir hareket olduğunu, bu görüşü savunanların ruh hastası olarak görüldüğünü ifade eden Yokuş, son yıllarda Türk kimliği taşıyan her şeye karşı bir saldırı olduğuna dikkat çekti. Türk milletine saldırma konusunda büyük hürriyet olduğunu belirten Yokuş, "Artık milli direniş başlamalı, bir başkaldırı hareketi olmalı" dedi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı da tenkit eden ve tüm sivil toplum kuruluşlarını bu rapora karşı milli direnişe çağıran Yokuş, "Bu mazlum millete saldırma noktasında o kadar özgürlük var ki, içeride, dışarıda her gelen bize sövüyor. Biz de hep beraber susuyoruz. Eğer siz ’Türkiyeliyim’ diyen bir Başbakana sahipseniz, bütün bunlar normal. Bunlar gaflet ve dalalet içindeler. Türk gençliği, Atatürk’ün dediği noktada artık bir şey yapmalı. Tabii biz de genciz, daha ölmedik. Ama bu rapor karşısında hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun, tüm sivil toplum kuruluşları milli bir direnişe başlamalı. Bir başkaldırı hareketi olmalı. Bu bir isyan anlamına gelmiyor. Cumhuriyete karşı olmak anlamına gelmiyor. Ama artık bir direniş noktası bulmalıyız" diye konuştu. Raporda, Anayasanın değiştirilmez hükümlerine, dil birliğine, milli bütünlüğe ve Türk kimliğine dil uzatıldığını belirten Fahrettin Yokuş, şunları söyledi:

"Bu raporu hazırlayanların yarın bayrağımıza, toprak bütünlüğümüze ve yüce dinimize saldırmayacaklarının garantisini kim verebilir? Kafalarını azınlıklarla bozmuş olanların, Türk milletinin temel değerlerine saldırmayı alışkanlık haline getirdikleri görülmektedir. Anayasamızın temel niteliklerine yapılan saldırı karşısında Meclis Başkanı ve Başbakanın sessizliklerine bir anlam veremiyoruz. Türk milleti, sizden açık ve net bir ifadeyle bu ihanet belgesinin karşısında olduğunuzu duymak istiyor."

Yokuş, Türkiye Kamu-Sen olarak 58. hükümet zamanında oluşturulan İnsan Hakları Danışma Kurulu’nun lağvedilerek yeniden yapılandırılmasını istedi.

bilecik
Yayın Tarihi : 8 Aralık 2004 Çarşamba 11:05:36


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?