24
Temmuz
2024
Çarşamba
GEBZE - KOCAELİ
Belediye Sayfaları
Nufus
1.437.926
Yüz Ölçümü
3.578
İlçe Sayısı
13
Vali
Nufus
521.291
Yüz Ölçümü
732
Belediye Sayısı
25
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Dakibyza (Gebze)


Antik Çağlarda Gebze'nin yeri ve ismi konusunda araştırmacılar kesin bir sonuca varamamışlardır.

Plinius, Hammer, C.Texier kentin ilk isminin Libyssa olduğunu ileri sürmüştür. Bu sözcük daha sonra Dakiviza'ya dönüşmüştür.

R.Kiepert haritasında da bu yeri aynı isimle kaydetmiştir. Real Encyclopedia Khalkedon'dan Nikomedia'ya giden yol üzerinde küçük bir yerleşmedir dedikten sonra bugünkü isminin Gebze veya Guebza olduğunu belirtmiştir. Dakibyza ismi zamanla Gekbuze, Chiviza, Gavize, Dshebse, Dshebize, Gebizeh şekillerini almıştır. Osmanlı kaynakları buradan Geybüveyze veya Gegbüze olarak söz etmiştir.

Antik Çağlarda Gebze'deki yerleşmenin başlangıcı kesinlik kazanamamakla beraber Khalkedon'dan (Kadıköy) Nikomedia'ya (İzmit) giden yol üzerinde bulunuşundan ötürü büyük önem kazanmıştır.

Bithynia antik bölgesinin sınırları içerisinde kalan Gebze'de ilk yerleşim MÖ.XII.yüzyıla kadar inmektedir. MÖ.XII.yüzyılın başlarında Frigler ardından Bithynia Krallığı buraya egemen olmuştur.

Romalılara yenilerek Bithynia Krallığına sığınan Hannibal'in burada ölümünden ötürü Gebze'nin ismi tarihte yer almıştır.

Bizans döneminde Dakibyza olarak isimlendirilen Gebze, Arap akınlarına uğramış, haçlı seferleri (1097) ve Latin egemenliğine (1204) girmiştir.

Palaiologoslar döneminde Bizanslılar yeniden yöreye hakim olmuşlar, Orhan Gazi döneminde (1330) de Osmanlı topraklarına katılmıştır.

 

Yayın Tarihi : 29 Kasım 2004 Pazartesi 01:12:38
Güncelleme :3 Eylül 2008 Çarşamba 00:04:08

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?
İLGİLİ SAYFALAR