24
Şubat
2024
Cumartesi
GÜNCEL

Yanlış ihbar okul boşalttı

Hakkari'de akşam saatlerinde yapılan yanlış yangın ihbarı sonucu, 400 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü okul boşaltıldı. Olay yerine gelen ve ihbarın asılsız olduğunu öğrenen itfaiye ekibi, geri dönerken buzlu yolda mahsur kaldı. İtfaiye ekibi, 2 saatlik bir mücadele sonucu kurtarıldı.

Dün akşam saatlerinde Dağgöl Mahallesi'nde bulunan Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda, 400 öğrencinin derste bulunduğu bir sırada kalorifer kazanında meydana gelen arıza dolayısıyla buharlaşma meydana geldi. Kazan dairesinde yangın olduğu hissine kapılan okul idaresi, itfaiye ekiplerine haber verip, kısa sürede okulu tamamen boşaltarak, öğrencileri evlerine gönderdi.

Olay yerine gelen itfaiye ekibi, yangının olmadığını görünce, sinirlenerek geri dönmek istedi. İtfaiye aracı, yolun bozlu olmasından dolay okulun önünde mahsur kaldı. Ekibin mahsur kaldığını öğrenen belediye yönetimi, 3 ayrı iş makinesini okula gönderdi. Belediye ekibi, itfaiye aracının kurtarılması için yolu genişleterek, itfaiye aracını kurtarmaya çalıştı. Ancak iş makinelerinin bozlu yolda kayması üzerine bazı itfaiye erleri araçları iteklemeye, bazı ise kürekle yardım etmeye çalıştı.

Soğuk havada oldukça etkilendikleri görünen itfaiye ekibi, asılsız ihbarın kurbanı olduklarını belirterek, okul idaresi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. 2 saatlik bir çalışma sonucunda mahsur kalan itfaiye aracı ve beraberindeki su çekici olan vidanjör kurtarıldı. Cezaevinde yapılmakta olan tatbikata da geç kalan ekipler, ilde sadece bir itfaiye aracının olmasından ve asılsız ihbarlardan yakındı.

Belediye Başkanlığı Garaj Amiri Sami Tekçe, okul idaresinin okulda yangın var telefonları üzerine itfaiye ekibinin zamanında olay yerine intikal ettiğini belirtti. Tekçe, "Okulda yangın yoktu. Öğrencilerde evlerine gönderilmişti. Kalorifer kazanının derecesinin yükselmesi sonucu borularda su sızması vardı. Yangın var diye bizi meşgul eden ve 2 saat yolda kalmamıza neden olan okul idaresi, asılsız ihbarda bulunmuştur. Bu nedenle kendileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Okul yöneticileri ise 400 öğrencinin derste olduğu sırada kazan dairesinde bir borunun patlaması sonucu, suyun sızdığını ve etrafın buharla kapladığını anlattı. Yöneticiler, yangın olabilir ya da kazan patlayabilir düşüncesiyle okulu tahliye ederek, öğrencileri evlerine gönderdiklerini ve bunda bir kasıt olmadığını ifade etti. Bazı öğrenciler de 4. derste oldukları sırada yangın ihbarı nedeniyle okulun boşaltıldığını belirtti.

.
Yayın Tarihi : 30 Aralık 2005 Cuma 14:36:45


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?