24
Şubat
2024
Cumartesi
SİYASET

CHP'li Canan'dan Erdoğan'a destek

CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ının Diyarbakır gezisi sırasında 'Kürt sorunu' ile ilgili yaptığı açıklamaları yerinde bulduğunu ve desteklediğini belirtti. Başbakan'ın yaptığı teşhisi olumlu bulduğunu belirten Canan, sorunun Kürt sorunu olarak tanımlanmasının da olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan'a yapılan saldırıları haksız bulduğunu belirten Canan, "Sorun yıllardır bir güvenlik sorunu olarak kabul edilmiştir. Oysa Kürt sorunu, sosyal kültürel ve ekonomik boyutları olan bir sorundur. Kürt sorunun çözümü ülkemizde sosyal barışı sağlar" dedi.

Sorunun sadece iktidarın veya sadece bir siyasi partinin sorunu olmadığını ifade eden Canan, "Kürt sorununu bütün partilerin sorunu olmalıdır. Çünkü bu sorundan Türkiye'de yaşayan herkes muzdariptir. Kürt sorunu, her türlü siyasi iradenin üstünde bir konudur" dedi.

"Terörün panzehiri demokrasidir" diyen Canan, çözüm için herkesin hür düşüncelerini ortaya koyması ve demokrasinin bütün kesimlere yayılması gerektiğini belirterek, "Başbakan'ın aydın ve yazarlarla görüşmesini 'PKK ile görüştü' şeklinde saptırmak yapılan bir haksızlıktır" diye konuştu.

İHA
Yayın Tarihi : 16 Ağustos 2005 Salı 17:26:53
Güncelleme :16 Ağustos 2005 Salı 17:32:53


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?