19
Temmuz
2024
Cuma
MUŞ

Koğuşu ateşe verdiler

Muş E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumundaki aramalara ve 12 kişilik koğuşun ikiye bölünmesine tepki gösteren kadın tutuklu ve hükümlüler, koğuşu ateşe verdi.

Alınan bilgiye göre, cezaevinde siyasi kadın tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu koğuşun ikiye bölünmesine tepki gösteren bazı kadın tutuklular, koğuşu ateşe verdi. 

Olayda yaralanan 7 kadın tutuklu, ambulanslarla Muş Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Devlet hastanesine giderek yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi alan Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın ceza ve infaz kurumunun tamamına yayılmadığını ve münferit bir hadise olduğunu belirterek, olayın isyan niteliği taşımadığını söyledi.

Kaya, siyasi suçlardan tutuklu ve hükümlülerin kaldığı kadınlar koğuşunda yaşanan olayla ilgili şunları kaydetti: "Terör tutuklu ve hükümlülerinin bulunduğu koğuşlarda bugün bir arama yapıldı. Bu sebeple tepki gösterildi. Bir de kadınların koğuşu biraz kalabalıktı. 12 kişi bir koğuşta kalıyordu. Onları iki ayrı koğuşa yerleştirdik. Arkadaşlarından ayrılmalarına da bir tepki göstermişler.

Bu tepkinin sonucu akşam üzeri koğuşlarını yakmışlar. Bu yakma olayından ötürü 5 tutuklu ve hükümlü kadın dumandan etkilenmiş, yan koğuştaki 2 kişi de destek amaçlı kendilerine zarar vermişler. Yaralılar acilen hastaneye kaldırılıp müşahede altına alındılar. Endişe edilecek bir durum yok. Olayda ölen yok, sadece dumandan ötürü etkilenmişler. Cezaevinin tamamını kapsayan herhangi bir durum söz konusu değil."

Koğuşlarda yapılan aramalarda örgütsel içerikli kitaplar bulunduğunu anlatan Kaya, "Kütüphanemizdeki kitaplardan değil de daha çok örgütsel içerikli kitaplar var. Biz de bunların içeriğinde bir sıkıntı olup olmadığına bakmak için aldık" dedi. 

AA
Yayın Tarihi : 28 Ekim 2013 Pazartesi 20:39:36


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?