22
Temmuz
2024
Pazertesi
KONYA

Yaptıkları gibi yıktılar!

Konya’nın merkez Selçuklu ilçesinde, Yazır Mahallesi Akkonak Sokak’ta yapımı süren bir binada çalışan işçiler, firmadan paralarını alamadıklarını iddia ederek eylem yaptı.

45 gün önce Diyarbakır, Osmaniye, Niğde, İzmir gibi Türkiye’nin çeşitli kentlerinden çalışmaya geldiklerini dile getiren işçiler, paralarının ödenmediğini savundu. Telefonla kendilerini arayan inşaat sahibinin paralarını ödemeyeceğini söylediğini ileri süren işçiler, 17 katlı binayı taşlamaya başladı. Camları kıran işçiler hızlarını alamayıp, ellerine geçirdikleri kazma, kürek ve demir parçalarıyla binaya girerek ortalığı adeta savaş alanına çevirdi.

Kapı, fayans, lavabo, cam ve çerçeveleri kıran işçiler güçlükle sakinleşti. İşçiler adına konuşan Mümtaz Ateş, 45 gün önce inşaat sahipleri tarafından çağrıldığını anlatarak, “Burada metrekare ve yevmiye usulüyle iş yapmamız talep edildi, biz de ekip olarak kabul ettik. 20 kişilik bir ekiple geldik. Mart ayının 17’sinden bu yana çalışıyoruz. İşimiz geçen hafta Cuma günü bitti ve bize hiçbir ödeme yapılmadı, bir haftadır bekliyoruz. Şu ana kadar 58 bin 500 liralık puantaj var, bize ödenen para 8 bin 500 TL. Bize çek verelim diyorlar, çeklerinin hepsi karşılıksız. Burada çalışan arkadaşları durduramadım. Sorumlu ben olduğum için bana geldiler. 45 gündür sigorta yapılmadı, hiçbir güvencemiz yok. 4 gündür hepimiz açız. Bu inşaata her gün bir mağdur, her gün dolandırılmış biri geliyor. Geçen seneden iş yapmış ama parasını alamayan insanlar buraya geliyor. Bu kişilere birilerinin dur demesi lazım. Yetkilileri göreve çağırıyorum. Burası hiç denetlenmiyor” dedi.

İşçiler, açıklamalarının ardından polis merkezine giderek, firma sahiplerinden şikayetçi oldu.

iha
Yayın Tarihi : 27 Nisan 2013 Cumartesi 19:48:29


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?