17
Nisan
2024
Çarşamba
HAKKARİ

Belde karantina altında!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kuduz nedeniyle Büyükçiftlik beldesi, ilçe tarım müdürlüğü ekipleri tarafından karantina altına alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü hastalık sürünceye kadar karantinanın devam edeceğini açıkladı.

BELDE KARANTİNAYA ALINDI

Alınan bilgiye göre, Büyükçiftlik beldesinde Nedeli Zere'ye ait ahırda bulunan bir at dün gündüz vakti telef oldu. Bunun üzerine durumdan şüphelenen belde sakinleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne haber verdi. Beldeye gelen görevliler, attan aldıkları numuneyi Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne gönderdi. Elazığ'dan gelen tahlil sonuçlarında atın kuduz olduğu anlaşılınca belde hemen karantinaya alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne bağlı ekipler beldeye giderek beldedeki tüm köpek ve kedilere kuduz aşısı yaparak belde halkına kuduzlukla ilgili bilgi verdi.

"KARANTİNA DEVAM EDECEK"

Konuyla ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cezmi Yılmaz, beldede gerekli tüm önlemleri aldıklarını söyledi. Yılmaz, beldedeki tüm köpek ve kedileri aşıladıklarını dile getirerek, "Ekiplerimiz belde halkına kuduzla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yaptı. Hastalık sürünceye kadar karantina devam edecek. Şuan için korkulacak hiç bir şey yok" dedi

DHA
Yayın Tarihi : 11 Ocak 2014 Cumartesi 15:53:35


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?