Hakkarinin Yüksekova İlçesi Armutdüzü Köyüne bağlı Aktoprak Mezrasındaki evlere 17 yıl önce zemin kayması sebebiyle oturulamaz raporu verilmesinin ardından yaşanan depremde evlerinin hasar görmesi sonrası vatandaşlar geceleri dışarıda kalıyor.
3 aydır yolları kapalı olan mezra sakinleri, ilgisizlikten şikayet ediyor. Meydana gelen depremin ardından, yetkililer köylere hasar tespit çalışması yapmak üzere ekipler gönderdiklerini belirtirken, vatandaşlar ise halen ekiplerin gelmediğini iddia etti. 12 haneli ve 70 nüfuslu Aktoprak Mezrasında 17 yıl önce zemin kayması nedeniyle incelemelerde bulunan jeoloji mühendislerinin oturulamaz raporu vermesine rağmen, vatandaşlar halen mezrada zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Depremden sonra evlerinde hasar meydana gelen mezra halkı, geceleri dışarıda kaldıklarını söyledi.
Metin Öter isimli mezra sakini, 17 yıl önce verilen oturulamaz raporuna rağmen yetkililerin kendilerine sahip çıkmadığını belirterek, "Yaşanan depremden sonra evlerimiz büyük hasar gördü. Mezralarımıza uğrayan yetkili yok. Armutdüzü Köyüne bağlı olan Aktoprak, Tepebaşı, Şahince ve Kornak Mezralarına bugüne kadar hiç bir yetkili uğramadı. Yolumuz 3 aydır kapalı bulunuyor. Yol çalışmaları için gönderilen iş makineleri de çığ tehlikesi nedeniyle yolları açmadan geri dönmek zorunda kalıyor. Mezrada bulunan hastalarımızı kızakla, eşyalarımızı ise sırtımızdan getirmek zorunda kalıyoruz" dedi.
41 haneli ve 500 nüfuslu Kolbaşı Köyü halkı ise, yıllardır akmayan ve deprem sonra akmaya başlayan çeşmenin sevincini yaşıyor. Meydana gelen depremin ardından dağlardan büyük ses geldiğini ve ondan sonra çeşmenin akmaya başladığını belirten Zeki Onaylı isimli vatandaş, suyun bütün köye yetecek kadar aktığını ifade etti. Onaylı, "Depremden dolayı 15 evimiz hasar gördü. Evlerimizin hasar görmesine rağmen, çeşmenin akması bizler için sevinçli oldu. İçme suyu sıkıntısı çeken köyümüzde, artık su sıkıntısından kurtulmuş olduk" şeklinde konuştu.