Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmek üzere başka illerden Hakkariye gelenlerin sayısı artınca ilde kalacak yer sıkıntısı yaşandı.
Hakkaride otel, pansiyon, misafirhanelerde yer bulamayan çok sayıda öğrenci, ortada kaldı. Durumu öğrenen Belediye Başkanı Metin Tekçenin talimatı üzerine anons yapılarak, il dışından gelen öğrenciler ve bu öğrencileri misafir edebilecek vatandaşların belediyenin önünde toplanması istendi.
Belediyenin önüne akın eden vatandaşlar, öğrencileri ve yakınlarını evlerinde ağırlamak üzere beraberlerinde götürdü. Hakkarililerin misafirperverliği karşısında şaşırdıklarını söyleyen bir öğrencinin babası Fariz Uçar, Pehlivan Mahallesinde ikamet eden Süleyman Tan isimli vatandaşın kızı ve kendisini evinde misafir ettiğini belirterek, kendisi gibi onlarca öğrenciye sahip çıkan ailelere teşekkür etti.
Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü A. Hekim Turgut ve Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Cumali Özkan da, gece geç saatlere kadar Öğretmenevinin bahçesiyle halkın yoğun olduğu park ile caddelerde dolaşarak kalacak yer bulamayan öğrenciler için yer bulmaya çalıştı.
Hakkaride sınava girecek 4 bin 168 üniversite adayı için her türlü önlemi aldıklarını belirten A. Hekim Turgut, barınma sıkıntısı çeken öğrencilerin bazı aileler tarafından evlerinde konuk edildiğini söyledi. ÖSS Danışma Merkezi kurduklarını anlatan Turgut, kendilerine başvuran yaklaşık 2 bin kişiye yardımcı olduklarını kaydetti.
Bu arada gelen öğrenciler için Valilik Parkında mahalli sanatçılar mini bir konser verdi.