22
Temmuz
2024
Pazertesi
MERKEZ - KÜTAHYA
Nufus
583.910
Yüz Ölçümü
11.875
İlçe Sayısı
13
Vali
Nufus
237.570
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
130
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Harlek Kaplıcaları

Kütahya-Eskişehir karayolunun 21.km.sinden 4 km. içeride bulunan Harlek Kaplıcaları Bakanlar Kurulu tarafından 1989’da “Termal Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. Bu kaplıcaların suları kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içermekte olup, suyun sıcaklığı 25-43 C.dir.

Kaplıcanın suyu romatizma, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıca merkezinde turistik tesis olarak Harlek Oteli başta olmak üzere çeşitli oteller bulunmaktadır. Ayrıca burada Eski Harlek Hamamı ve Yeni Harlek Hamamı bulunmaktadır. Çevredeki turistik tesislerde hamamlar, kapalı ve açık havuzlar vardır.

Harlek Kaplıcası biri çamlı diğeri de çıplak iki tepenin arasında kurulmuştur. Bunlardan kayalı olan hamam üç parçaya bölünmüş açık bir havuzdan ibarettir. Bu havuza Hâsü’l-Hâs denilmektedir. Tabanı ve kenarı iri taşlarla döşenmiş olan bu havuzun tavanı da kayadandır.

Harlek Kaplıcası’nın erkekler hamamı ile ilgili bir söylencesi vardır. Bu söylenceye göre; erkekler hamamı olan mağarada ihtiyar bir kadın barınırmış. Günümüzde Boyalık denilen mağaranın in kısmı da samanlıkmış. İhtiyar kadının sarı saçlı, mavi gözlü güzel bir kızı varmış. Küçüklüğünden itibaren büyüttüğü sarı ineğine bağlı olan genç kız her sabah ineğin yemini ve suyunu kendi elleri ile verirmiş.

Bir gece saman almak için ine girdiği zaman kulağına bir takım uğultular gelmiş.

-Güzel kız, melek kız, geliyorum… Harlayarak mı geleyim gürleyerek mi?
Kız korkudan ne diyeceğini bilememiş, ihtiyar anasına olup bitenleri anlatmış. Ancak, bu seslenişler günlerce devam etmiş.
-Güzel kız, sarı kız geliyorum, geliyorum. İzin ver…
-İn misin, cin misin? Ne isen gel göreyim
-Harlayarak mı geleyim, gürleyerek mi?
-Harla ey mübarek

Kız bu sözleri söyler söylemez kayaların oyuğundan sular harıl harıl dökülmeye başlamış ve sıcak sular güzel kızın bütün vücudunu sarmış. Bundan sonra ihtiyar anne ile ineğin ne olduğunu bilen olmamış. Ancak, o günden bu güne hamam giren temiz, duygulu genç kızlar hamamın boşluğunda akan suların aynasında sarı saçlı, melek yüzlü bir kızın gülümsediğini görürlermiş.

 

Kenthaber Kültür Kurulu

Yayın Tarihi : 3 Temmuz 2009 Cuma 16:51:13

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?