24
Temmuz
2024
Çarşamba
NİĞDE

Vali Beder'den fırıncılara üretim dersi

Niğde Valisi Gündüz Beder, kentteki fırınlarda üretilen ekmeğin damak tadına hitap etmediğini, vatandaşın başka çaresi bulunmadığı için bu ekmekleri aldığını söyleyerek, fırıncı esnafından, vatandaşın talebi doğrultusunda sağlıklı ve kaliteli ekmek üretmesini istedi. Beder, aksi halde ekmeğin kalitesini kamuoyu yoklamasıyla vatandaşa soracağını söyledi.

Niğde İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda biraraya gelen fırıncı esnafına, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından sağlıklı ve kaliteli ekmek üretimi konularında bilgiler verildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Niğde Valisi Gündüz Beder, kendisinin Niğde’de üretilen ekmeği yiyemediğini, yediği takdirde o gün mide yanması geçirdiğini söyleyerek, üretilen ekmeklerin gıda kodeksine uygun olduğunu, ancak damak tadını vermediğini ifade etti.

Fırınlarda sadece kabuğu olan şişmiş ve el değdiği zaman hamur olan ekmekler üretildiğini kaydeden Beder, fırıncı esnafının, "Vatandaş bunu istiyor" diyerek kendini savunduğunu ifade ederek, "Eğer vatandaş bu ekmeği istiyorsa tabi ki üretilecek ama hiçbir vatandaş bu ekmeği istemiyor, sadece mecbur kaldığı için alıyor" dedi.

Birçok vatandaş gibi kendisinin de yediği ekmeği dışarıdan getirttiğini söyleyen Vali Gündüz Beder, "Gerekirse ortaya bir sandık koyarım veya vatandaşa ’Hangi tip ekmeği istiyorsunuz?’ diye sorarım. Hepiniz gıda kodeksine uygun ekmek üretiyorsunuz, üretmezseniz zaten arkadaşlar gereğini yapar, ancak gıda tüzüğüne uygun olması ayrı, sağlığa ve damak tadına uygun olması ayrıdır. Ben artık Akhisar’dan ekmek getirtmek istemiyorum. Değişik yerlerde bazı fırınların ekmekleri özellikle aranır veya getirtilir. Neden bu ekmekleri kendimiz üretmiyoruz. Arada çok mu fark var, başka bir teknik mi gerektiriyor? Vatandaş bu ekmeği yediği zaman midesi ekşiyor, ben o ekmekten yersem, eyvah o günüm gidiyor. Demek ki vatandaş çaresiz olduğu için bu ekmeği alıyor. Buradan bu sonuç çıkıyor" diye konuştu.

niğde
Yayın Tarihi : 13 Aralık 2004 Pazartesi 13:16:15


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?