9
Aralık
2023
Cumartesi
MERKEZ - DENİZLİ
Nufus
907.325
Yüz Ölçümü
11.868
İlçe Sayısı
19
Vali
Nufus
494.961
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
49
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Pamukkale Termal Suları

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale (Hierapolis) antik çağların en önemli kentlerinden biri olup, bu kentin kuruluşunun en önemli etkenlerinden birisi de şifalı termal sularının burada oluşundandır. Bu özelliği nedeniyle o dönemde kent bir tedavi ve su şehri haline gelmiş, banyo ve hamamların yanı sıra tedavi evlerinden ötürü de bir sağlık merkezi olmuştur.

Günümüzde Cin Deliği ismi verilen fayın içerisinde kalan Plutonium, karbondioksit gazının en yoğun olduğu bir yerdir. Buraya yaklaşan her çeşit canlıyı bu boğucu gaz anında öldürmektedir. Bunu öğrenen bazı din adamları uzun süre soluk almama egzersizleri yaptıktan sonra buradaki Cin Deliğinin içerisine girip soluk almadan bir süre kalıyorlar ve dışarı çıktıklarında da kendilerini izleyen halka da keramet gösteriyorlardı. Böylece tarihi çağlarda bunu yapan din adamları kutsallık kazandıklarını ve yer altı tanrıları ile bağlantı kurduklarını söyleyerek halkın önünde değer kazanıyorlardı. Bu gün bu Cin deliğinin içerisine yanlışlıkla birisinin girmemesi için taşlarla örülerek tel örgü ile kapatılmıştır.

Antik Roma Havuzu

Hierapolis (Pamukkale) kentinin bu travertenleri ve kaplıcaları çok ünlü idi. Bu nedenle de sağlık ünitelerinin yanı sıra çok sayıda mabet yapılmıştır.

Pamukkale suyunun en önemli özelliklerinden birisi de kirleri temizlemesi, boyaları kalıcı kılması ve beyazlatma özelliğidir. Bundan ötürü de bu yöre eski çağlarda bir halı dokuma merkezi olmuştur.

Bu suyun sağlık yönünden en büyük özelliği de başta romatizma olmak üzere, kalp ve damar sertliği, tansiyon yüksekliği, sinir, göz ve deri hastalıklarının tedavisinde de etkili oluşudur.

 
Kenthaber Kültür Kurulu

Yayın Tarihi : 8 Şubat 2008 Cuma 15:21:59
Güncelleme :20 Mayıs 2009 Çarşamba 22:59:22

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?