4
Ekim
2023
Çarşamba
MERKEZ - DENİZLİ
Nufus
907.325
Yüz Ölçümü
11.868
İlçe Sayısı
19
Vali
Nufus
494.961
Yüz Ölçümü
0
Belediye Sayısı
49
Köy Sayısı
0
Kaymakam

Atatürk Etnografya Müzesi

Atatürk Etnografya Müzesi

Denizli İl merkezinde, Uçancıbaşı Mahallesi'nde bulunan ve bugün müze olarak kullanılan binada Atatürk, şehre geldiği 4 Şubat l93l’de bir gece kalmıştır. Bu bina Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 68.yıldönümü olan 4 Şubat l999’da Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak ziyarete açılmıştır.

Müze olan bu binanın yapım tarihi ile ilgili kesin bir belge günümüze ulaşmamıştır. Bununla beraber, XIX.yüzyılın sonralarında Rum kökenli, sonradan Türk uyruğuna geçen Kimon Vandazoflus tarafından yaptırıldığı halk tarafından söylenmektedir. Atatürk’ün konuk olduğu bu yapı l950 yılına kadar CHP İl Merkezi olarak kullanılmış, sonra da Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın Verem Dispanseri olarak hizmet vermiştir.

Sakız mimarisi üslubunda iki katlı ve her katta ortadaki sofaya açılan bu yapı XIX.yüzyılın sonlarına tarihlendirilmektedir. Üst kattaki sofa boydan boya uzanmakta ve girişin üzerine rastlayan bir balkonda sona ermektedir. Arka cephede ise iki kat boyunca yükselen, sonradan ilave edilen bir bölüm bulunmaktadır. Yapının ana duvarları kağir, ara duvarları ahşap karkastır. Yapıya ön ve arka cephedeki çift kanatlı ahşap kapılarla girilmektedir. Basık kemerli sivri pencerelerin dışarıya açılan kepenkleri vardır.Yapının üzeri Marsilya tipi kiremitle örtülmüştür.

Müzenin üst katında çoğu Osmanlı Dönemi'ne ait giysi, takı, ev eşyası, silah, halı, kilim gibi etnografik nitelikteki kültür varlıkları sergilenmektedir. Atatürk'ün Denizli'ye geldiğinde kaldığı odada, gardırop, pirinç başlıklı karyola, divan ve barok stili bir çalışma masası da aynen korunmuştur. Aynı zamanda bu katta Denizli’nin 70-80 yıl öncesi aile yaşamı ve gündelik yaşamı mankenlerin eşliğinde sergilenmektedir. Böylece bir Denizli evi modellerle yaratılmıştır.

Müzenin alt katı etnoğrafik eserlerin sergilendiği bölümdür. Burada yöresel gümüş takılar ve silahlar sergilenmiştir. Buradaki Denizli Sancağı ise Müzenin önemli eserleri arasındadır.

Tel: (0258) 241 08 66


Kenthaber Kültür Kurulu

Yayın Tarihi : 8 Şubat 2008 Cuma 15:30:12
Güncelleme :20 Mayıs 2009 Çarşamba 17:33:30

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?