21
Temmuz
2024
Pazar
İZMİT - KOCAELİ
Ücretsiz Üye Olun.
Kendi sayfanızı kendiniz yapın.

Kocaeli Üniversitesi


Tarihçe

1976 yılında Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adı altında Elektrik ve Makine Fakülteleri, Temel Bilimler Fakültesi ve Yabancı Diller Enstitüsü kurulmuştur. Kurulan bu kurumlar, 1982 yılında Yıldız Üniversitesi'ne Kocaeli Mühendislik Fakültesi olarak bağlanmış 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Kocaeli Üniversitesi adını almıştır.

Genel Bilgiler

Kocaeli Üniversitesi'nin 11 fakülte, 7 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 19 meslek yüksekokul ve 3 enstitüsü bulunmaktadır.

Türkiye’de bir üniversite yerleşkesinin tamamının ilk defa projelendirilmiş, ilk 4 yılda açılışı yapılmış ve 8 yıl içinde bitirilmesi planlanmıştır.

Üniversitemizdeki tüm mekanik cihazlar otomasyona bağlı olup, yerleşke dışından bile kumanda edilebilmektedir,

Umuttepe Yerleşkesi otomatik bahçe sulama sistemine sahiptir,

Türkiye’de ilk defa bizim üniversitemizde bir arıtma tesisi kurulmuştur,

Türkiye’nin en modern kongre ve kültür merkezlerinden biri Üniversitemize aittir,  Umuttepe Yerleşkesi’nin 800 dönümlük arazisinin sit alanı içine girmektedir ve yakında burada arkeolojik çalışmalar başlayacaktır, (Umuttepe Yerleşkesinin toplam alanı 6500 dönümdür. Sit alanı içerisine giren bölümde herhangi bir yapılaşma söz konusu değildir.)

KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin depreme dayanıklı olarak yapılmış ve binada 250 izalatör ve 2500 amortisman kullanılmıştır.

Türkiye’de engelli öğrencilerimiz için merdiven asansörler ilk defa Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi’nde kullanılmaktadır.

Türkiye’deki Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarından en modern ve donanımlıları Umuttepe yerleşkemiz içinde bulunmaktadır,

Umuttepe Yerleşkesi’ndeki sanat eserleri Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü tarafından uluslararası yarışmalar için yapılmıştır.

Umuttepe yerleşkemizdeki Atatürk Anıtı Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç. Nevzat Atalay tarafından planlanarak altı ay içinde bitirilmiştir. Ayrıca dekorasyon çalışmaları aynı fakülte tarafından yürütülmektedir.

Karamürsel’de Barbaros Denizcilik Yüksek Okulu kurulmuştur. Böylece Karamürsel’deki okul sayımız 4’e yükselmiştir.

Erasmus öğrencileri ve Öğretim Üyeleri için Anıtpark ve Umuttepe yerleşkesinde misafirhane çalışmaları devam etmektedir.

 

İlgili Kişi :
Adres1 :İzmit /Kocaeli
Adres2 :KOÜ Umuttepe Merkez Yerleşkesi Eski İstanbul Yolu 10. Km.
Posta Kodu :41380
Telefon :0262 303 10 00
Faks :
Elektronik Posta
Internet Sitesi

Önemli Not:

Kenthaber, Rekabetin korunmasına ilişkin dizinde yer alan ve yer almak isteyen tüm tüzel/gerçek kişiler için hiç bir ayrım yapmadan kayıt imkanı tanır. Kayıt olabilmek için tek koşul ücretsiz üye olmanızdır.

Üye olduktan sonra bilgilerinizi size verilen panelde "Firmalarım" linkine tıklayarak gönderebilirsiniz. Ekibimiz kısa zamanda bilgilerinizi teyit edip sayfanızın yayına açılmasını sağlayacaktır.

Bilgilerinizdeki eksiklik ve hataları bildirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı, özgün bir sayfa hazırlamak ve dizinimizden daha verimli faydalanmak isterseniz (ücretli) bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kenthaber, herhangi eksiklik, yanıltıcı bilgi yada amacını aşan bir durum olması halinde kesinlikle sorumlu tutulamaz. Bu ve benzeri durumları bildirmek üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.