20
Temmuz
2024
Cumartesi
TOKAT
Nufus
620.722
Yüz Ölçümü
9.958
İlçe Sayısı
12
Vali

Tokat Sözlü Tarih

Kırk kızlar türbesi Söylencesi

Bir zamanlar Niksarda dünya malına düşkün,zalim bir vali yaşamaktadır.Niksar halkı zulümden bezmiş,yoksulluk içinde yaşam sürmeye çalışmaktadır.valinin iyi yürekli güzel kızı da babasının zulmüne dayanamaz.Kırk kız arkadaşıyla bir çete kurar.Erkek elbiseleri giyip sık sık valinin sarayını basıp ele geçirdiklerini yoksul halka dağıtırlarmış.Valinin en akıllı adamları,en güçlü askerleri çeteyi yaklayamaz.Çünkü kız babasının planlarını önceden haber almakta,hazırlanan tuzaklara düşmemektedir.Aradan uzun bir zaman geçer.kızın dadısı işi anlar,koşup valiye duyurur.Valide kırık kızla birlikte kızını yakalatır,başlarını vurdurur. Büyük bir gömüt kazdırılır ve hepsi buraya gömdürülür daha sonra halk bu gömütün üstüne bir türbe yaptırır.

Kesikbaş türbesi yanındaki Köprüye ilişkin söylence:

Kesik baş türbesinin yanında bir köprü vardır.Önce ağaçtan yapılan bu köprüyü sular alıp götürür.Bunun üzerine taştan sağlam bir köprü yapılmasına karar verilir.Ama kimse taş ve kum taşımak istememektedir.

Günün birinde Turhal'a bir derviş gelir.Irmaktan geçmek ister,ama köprü yoktur."Neden köprünüz yok " diye sorar."Ağaçtan yapıyoruz sular götürüyor,taştan yapmaya karar verdik,kimse taş getirmiyor.Bu yüzden kent köprüsüz kaldı" cevabını verir.

Derviş bastonunu Kocatepe'ye doğru uzatınca yamaçtan taşlar sökülmeye başlar.Bunlar yuvarlana yuvarlana gelip üst üste yığılır.Sağlam bir köprü ortaya çıkar.Derviş herkesin şaşkın bakışları arasında köprüden geçer.Turhal'a şöyle bir bakıp :"İki taşı üst üste koyamayan Turhallılar,bundan böyle mal üstüne mal koymasın," der.yiter.

İnanışa göre Turhal'da o günden sonra kimse zengin olmamıştır.Zenginleri ya yabancıdır yada başka yerde zengin olmuştur.

Şeyh Bedrettin söylencesi:

Vaktiyle Kelkit Irmağı yatağını değiştirerek Dedem bahçesi kıyısına varır.Gömütlüğün de sular altında kalacağını gören halk buraya bir set başlar.ÇAlışma sürerken ak saçlıu bir derviş çıka gelir.Ne yaptıklarını sorar."görmezmisin ırmak neredeyse gömütlüğü götürecek.Hem burada ünlü bir evliya yatıyor,onunu gömütünün sular altında kalmasına gönlümüz razı olmaz"derler.Yaşlı adam gülümser:"Hiç telaş etmeyin,bırakın kendini kurtarmayaan evliyayı sel götürsün ,"der ve uzaklaşır. Ertesi gün çalışmak için gelenler Kelkit Vadisi'nin yatağına çekildiğini gömütlüğünde kurtulduğunu görürler.

Kaynak: http://okuyan_2.tripod.com/efsaneler/efsaneler1.htm

 

Yayın Tarihi : 6 Şubat 2008 Çarşamba 10:59:11
Güncelleme :17 Temmuz 2009 Cuma 21:56:32

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?