18
Temmuz
2024
Perşembe
ISPARTA
Nufus
419.845
Yüz Ölçümü
8.951
İlçe Sayısı
13
Vali

Isparta Gezgin Gözüyle

  Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi 2637 m. doruk yüksekliği, doğal dokunun yumuşaklığı, ve mükemmel kar kalitesi ile yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonellere ise gönüllerince kayabilecekleri 4 km.ye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadır.
Saatte 1000 kişi taşıyabilen, 1670 m.den başlayıp 1958 m.ye, 1211 m. uzunlukta çıkaran telesiyej ile doyumsuz Eğirdir Gölü görüntüsünü izleyebilirsiniz. 8 dakikada ulaşılan dağ evi kafeteryasında dinlendikten sonra, Kuzey disiplini, Alp disiplini, Tur kayağı, Snowboard, Dağcılık, Botanik gözlemcilik ya da Trekking etkinliklerinden dilediğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kayak merkezi Isparta il merkezine 26 km.dir. Kayak merkezinde bulunan 50 yatak kapasiteli ve 150 kişilik restoranın yanı sıra il merkezinde ve Eğirdir ilçesinde bulunan 600 yatak kapasiteli otellerden yararlanılabilir.

Gölcük Krater Gölü Milli Parkı
Isparta’ya 12 km uzaklıkta, sönmüş yanardağ kraterinde bulunmaktadır. Gölün büyüklüğü yaklaşık 3000 m2 dir.

Çevresi ağaçlarla kaplı göl sahili, piknik, trekking, jogging ve benzer etkinlikler için idealdir. Göle yakın bir restoran hizmet vermektedir.

 

 

Milas Piknik ve Mesire Yeri

Isparta’ya 11 km. uzaklıkta Gölcüğün eteklerinde, yemyeşil ağaçları ve akan suyuyla yeşil alanlarında stres atabileceğiniz ve yüksek oksijen hissedeceğiniz dinlenme ve piknik alanıdır.

Tarihi Ayazma Mesireliği

Isparta şehir merkezinde Halıkent Mahallesi’nin yanı başında dağın eteklerindedir. Buz gibi akan suyu, yeşil alanları ve yüzyıllık kestane ağaçları ve havuzlarıyla piknik için ideal bir alandır.

Gökçay

Isparta şehir merkezinde Huzur Evinin karşısındadır.

Tarihe yön vermiş Türk büyüklerinin ve şimdiki Türk Devletlerinin yer aldığı tarih yolu, otağ çadırı, yörük çadırları, köşkleri, yeşil alanları, havuzları, sandal gezisi yapılabilen göleti ile gezip, yeşil alanlarında piknik yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bir yerdir.


ESKİ YERLEŞİM ALANLARI

KAPIKAYA HARABELERİ

Isparta Merkez ilçeye bağlı Güneyce Köyü’nün 8 km. güneyinde yer alır. Harabeler üzerinde yazıt olmamakla beraber şehir Helenistik dönemde vardır.

KÜP MEZARLAR

Atabey Harmanören (Göndürle) köyü sınırları içerisindedir. İnceleme ve kazı çalışmaları sonrasında 41 adet küp mezar ortaya çıkarılmıştır. Küp mezarlarının ağzı genellikle doğuya açılmakta olup, düzenli sıralar halinde yerleştirilmiştir. İlk Tunç Çağı başlarından Orta Tunç Çağı başlarına kadar kullanıldığı belirtilen Harmanören küp mezarları kazısının, Samanhöyük ve Demirci Höyük’ten sonra Anadolu’nun üçüncü mezarlık kazısı olmuştur.

SELUKEIA SIDERA (BAYAT) ANTİK KENTİ

Atabey’in 7 km. güneyinde Bayat Köyündedir.

Kentin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak isminden Seleukoslar’dan biri tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır.


ERTOKUŞ MEDRESESİ

Atabey ilçe merkezindedir. Mübarezeddin Ertokuş tarafından 1224 yılında yaptırılmıştır. Medrese, civarındaki Roma yerleşim merkezi olan Seleukeia Sidera’dan getirilmiş taşlar ve Bizans Kilisesi kalıntılarından yararlanılarak tümüyle devşirme malzemeyle inşa edilmiştir .


PROSTANNA ANTİK KENTİ
Psidia şehirlerinden bir tanesidir. Eğirdir Sivrisinin arka tarafında Camili Yayla üzerindedir. Antik kentte sınır duvarları ve bazı bina temelleri vardır.


PARLAIS ANTİK KENTİ
Roma kolonisi olarak kurulmuştur. Diğer koloni şehirlerinin en küçüğüdür. Bugün ki Barla’dadır.


FARİ (BİNDA) HARABELERİ
Keçiborlu - Kılıç kasabasının kuzeyinde bulunan şehir bugün toprak altındadır. Bazı araştırmacılar Baris’in burada bulunduğunu ileri sürmektedirler. Toprak üzerinde herhangi bir kalıntı yoktur. Şehrin mimarisine ait olduğu sanılan bazı taş bloklar kasabanın çeşitli yerlerinde bulunmaktadır.


TYMANDOS (YASSIÖREN) ANTİK KENTİ
Senirkent - Yassıören kasabasında bulunan bir antik kenttir. Kalıntıları günümüze kadar ulaşmayan antik kentte bazı mimari bloklara Senirkent ilçe merkezinde ve Yassıören kasabasında rastlanılmaktadır.


TIMBRIADA ANTİK KENTİ
Aksu ilçesi Mirahor Mahallesi, Asartepe mevkiinde yer alan Timbriada antik kenti 1250 metre yüksekliğinde bir tepenin eteğinde kurulmuştur. Şehrin kesin kuruluş tarihi bilinmemekle beraber Helenistik çağa ait sikkeleri bulunmaktadır.


EURYMEDON AÇIK HAVA TAPINAĞI (ZİNDAN MAĞARASI)
Aksu ilçesinin 2 km kuzeydoğusunda yer alan Zindan Mağarası, yüksek dağların arasından akan Eurymedon (Aksu) nehri vadisindedir. Zindan Mağarası önündeki Eurymedon kutsal alanı hemen yakınındaki Timbriada antik kenti için önemli olmalıdır.


TYNADA
Terziler köyü yakınındaki antik kent hakkındaki bilgi sadece burada tapınak kalıntısı olduğudur.


ADADA ANTİK KENTİ
Toros dağları eteklerinde 1200 m. yükseklikteki kent; güneyde bir vadi, batı ve kuzeyde hafif meyilli tepeler ve doğuda düz bir sırtla sınırlanmıştır. Kentte Roma Çağına ilişkin kalıntılar daha çok düz ovacık ve çevresinde yer alır. Bunlar tapınaklar, tiyatro, agora, Çarşı binası veya yönetici sarayı ve stoalardır.

Hellenistik ve Bizans çağlarına ait yapılar derin ve kayalık vadi ve batısındaki Aktepe yamaçlarındadır. Buralarda sur duvarları, kuleler ve henüz tanımlanmamış yapılar ve üç nefli bir Bizans Bazilikası yer alır. Antik dönemde kente ulaşımı sağlayan antik yol da bu vadi içinde izlenebilmektedi. Roma Çağı’na ait olan antik yol vadinin güney kısmında 600-700 m. sağlam olarak izlenebilmektedir. Bu haliyle Anadolu’da sağlam kalabilmiş ender Roma yollarından biridir. Bu yol en iyi şekilde Sağrak köyünden Sütçüler’e doğru çıkışta asfalt yol üzerinden doğu yönündeki vadi yamacına bakarak görülebilir. Antik kentin içinden yola ulaşmak oldukça zahmetlidir ve fazla zaman alır.
Bugünkü karayolundan (Yeniköy yolu) kente ulaştığınız anda bekçi kulübesi ve kenti tanıtan levhalarla karşılaşılır. Biraz ilerleyip soldaki patikaya girince karşıda açık hava toplantı yeri, akropol ve Hellenistik Dönem’e ait kuleler görülür. Bunların önündeki düzlük alanda kentin Roma Çağı’na ait forum ve bazilika yer alır.


SIĞIRLIK HARABELERİ
Sığırlık - Çandır üçgeninde Sülüklügöl mevkiinde bir vadi içinde bulunan harabede bazı bina temelleri ve sur kalıntıları yer alır. Tepede ise bir kale kalıntısı vardır. Sığırlık köyü içinde de halen sağlam durumda bulunan Bizans dönemine ait bir kale mevcuttur. Sığırlık - Çandır yolu üzerinde bir başka kale kalıntısına rastlanmıştır.


TAŞKAPI HARABELERİ
Sütçüler ilçe merkezindedir. Kuruluş tarihi hakkında bilgi yoktur. Helenistik dönem sur kalıntıları mevcuttur.


KESME HARABELERİ
Kesme Kasabasının 5 km. güneyinde Kocaköy mevkiindedir. Bazı bina temelleri ve lahit mezarları ilgi çekicidir.


ZORZİLA HARABELERİ
Sütçüler - Kasımlar yolu üzerindedir. Dağ yamacında yer alan kalıntılarda birkaç yüksek duvar mevcuttur. Roma dönemi kalıntıları olup, şehir hakkında bilgi yoktur.


ENABURA ANTİK KENTİ
Şarkikaraağaç ilçesinin 12 km. güneybatısında, Salur’un batısında 800 m. yükseklikte Kızılkale dağında büyük bir yer kaplar. Harabelerin Roma devri şehri olduğu kalıntılar ve yazılı taşlardan anlaşılmıştır.


APOLLONIA MORDION ANTİK KENTİ
Uluborlu’dadır. M.Ö. 3. yy.da . kurulmuştur. Stabon’da Frigya şehri, Ptolemaios’ta Psidia şehri olarak geçer. Apollonia Seleukoslar tarafından kurulan bir Seleukos kolonisidir. Şehir M.S. 260 - 268 devrine kadar sikke basmıştır.


TOL HARABELERİ
Yenişarbademli ilçesi ovasında Konya il sınırları içerisinde Gökkaya köyünde yer alır. Beyşehir Gölü kenarındadır.


KUBAD-I ABAD SARAYI
Selçuklular zamanında yapılmıştır. Büyük ve küçük saraydan oluşan yapı kompleksinde kazı çalışmaları devam etmektedir. Beyşehir gölünde ada üzerindedir.


PSIDIA ANTIOCHEIA ANTİK KENTİ
Yalvaç ilçesinin yaklaşık 1 km. kuzeyinde ve Sultan Dağları’nın güney yamaçları boyunda uzanan verimli arazide kurulmuş Psidia bölgesinin başkentidir. Antiocheia da Apollonia gibi bir Seleukos kolonisidir. İçerisinde Agustus tapınağı, tiyatro, roma hamamı, Bizans kiliseleri mevcuttur.


MEN KUTSAL ALANI
Yalvaç’a 5 km. uzaklıkta gemen korusu denilen bir tepe üzerindedir. Ay tanrısı Men adına inşa edilen tapınağın tarihi M.Ö. IV. y.y’a kadar uzanmaktadır. Burada iki kilise, stadion ve evler bulunmaktadır.


LIMENIA ADASI
Yalvaç’a 25 km. uzaklıkta olup Gaziri mevkiinde Hoyran Gölü içerisinde bir adadır. Göl kenarında asfalt bir yolla ulaşılmaktadır. Sur duvarlarıyla çevrili adanın içerisinde muhtelif yapıların yanı sıra Artemis tanrıçasının adına adanan bir tapınağın kalıntıları yer almaktadır

KAYA MEZARLARI
Hoyran Gölü’nün eteklerinden hemen yükselen kaya yüzeyinde boyutları farklı olan kaya mezarları yer almaktadır. Bunlar arasında alınlığı olan kaya mezarı ilgi çekicidir.


TOKMACIK FOSİL YATAKLARI
Tokmacık Kasabasında 1994 yılında yapılan kazılarda 9 milyon yıl öncesine ait bir gergedan fosili bulunmuştur. Halen devam eden kazılarda çıkan 9 - 10 milyon yıl önce yaşamış hayvanlara ait fosiller 1995 yılında açılan Tortonian Müzesinde sergilenmektedir.

KAYNAK :http://www.ispartaya.com

Yayın Tarihi : 9 Şubat 2008 Cumartesi 18:20:46
Güncelleme :31 Mayıs 2009 Pazar 17:11:52

Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?