18
Nisan
2024
Perşembe
EKONOMİ

Hakkari'de arıcılık atağı

Hakkari Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 8 aileye 200 adet arılı kovan dağıtıldı. Başbakanlık tarafından bir süre önce başlatılan Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında uygulanan Arıcılığı Geliştirme Projesi çerçevesinde bugün öğle saatlerinde şehirden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Otluca Köyü'nde bir tören düzenledi.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Tarım İl Müdürü Mehmet Gündoğdu, ildeki zengin potansiyeli değerlendirerek kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan projelerle arılı kovan dağıtımı yapılarak istihdam sağlandığını belirtti. 2005 yılı verilerine göre ilde, 50 bin 550 adet fenni arılı kovanın mevcut olduğunu belirten Gündoğdu, yıllık bal üretimi miktarının ortalama 800 ton civarında olduğunu ifade etti.

İstihdamın yanı sıra üreticilerin kaliteli bal üretmeleri verimli çalışmaları ve örgütlenmeleri için eğitim çalışmalarına ağırlık verildiğini dile getiren Gündoğdu, 120 arıcının bu yıl içerisinde açılan arıcılık kurslarında yetiştirilerek sertifikalandırıldığını söyleyerek, "İleriki günlerde Bağışlı Köyü'nde 37 aileye her aile başına 14 olmak üzere toplam 518 arılı kovan ve arıcılık yetiştiriciliği malzemesi dağıtılacaktır. Bugün burada ise merkez arıcılığı geliştirme projesi çerçevesinde 8 aileye aile başına 25 adet olmak üzere toplam 200 arılı kovan dağıtacağız" dedi.

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu ise, Hakkari'nin topyekün kalkına bilmesi için birçok projenin geçmişten bugüne birlikte devam ettirildiğini belirtti. Başbakanlık'a bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün kurulduğu günden bu güne yaklaşık 25 yıla yakın zaman süreci içinde köy kalkınmasına, kırsal kesimlerde yaşayan insanların hayat standartlarının yükseltilmesine dönek birçok projesi olduğunu belirten Vali Nasuhbeyoğlu, SRAP kapsamında bugün burada 8 aileye aile başına 25 olmak üzere toplam 200 arılı kovan dağıtacaklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, Emniyet Müdürü Cavit Çevik ve beraberindekiler olası arı saldırısına karşı üstlerine arıcılık maskesi giyerek dağıtacakları arılı kovanların yanına gitti. Vali Nasuhbeyoğlu, Kafkas ırkı olan kovanların içerisindeki arıları yakından inceledikten sonra ailelere arılı kovanlarını teslim etti.

Arılı kovan dağıtımı sırasında konuşan Vali Nasuhbeyoğlu, "Bu sihirli kutular hayırlı olsun alanlara. Bunlara dumansız sanayi diyorum. Ülkemize yüksek gelir elde eden turizme nasıl dumansız sanayi diyorsak buna uçan sanayi diyoruz. Buda uçan sanayidir" şeklinde konuştu.
Otluca Köyü'nde 8 aileye dağıtılan 200 arılı kovanın toplam maliyetinin 32 bin YTL, ileriki günlerde ise Bağışlı Köyü'nde 37 aileye dağıtılacak olan toplam 518 arılı kovanın maliyetinin ise 99 bin 148 YTL olduğu bildirildi. Otluca Köyü'nde ailelere dağıtılan arılı kovanların 1 yıl ödemesiz 3 yıl geri ödemeli faizsiz olarak verildiği belirtildi.

Arılı kovan dağıtımına daire amirleri ile aileler katıldı. Köyde bulunan Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli Mehmetçiklerin tören alanında yoğun güvenlik önlemleri alması ise dikkat çekti.
.
Yayın Tarihi : 2 Haziran 2006 Cuma 22:29:21
Güncelleme :9 Haziran 2006 Cuma 19:23:45


Bu haber hakkında yorum yazmak ister misiniz?